střední čechy

Gang zlodějů stále uniká! Policistů je málo, mohli by jim pomoci vojáci

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
8.1. 2020 21:21
Téma:

Nasazení společných hlídek policistů a vojáků v obcích postižených řáděním gangu vykradačů domů - to navrhuje šéf podvýboru pro policii Zdeněk Ondráček. Policie má málo lidí a právě to je podle starostů hlavním důvodem, proč se zlodějům podařilo vykrást desítky domů. Jen kolem Prahy chybí více než 120 policistů.

Parta obratných a drzých chlapíků, která si v posledních týdnech vysloužila pozornost jako málokdo. Nikdo přitom neví, kdo jsou. A hlavně se je zatím nepodařilo chytit. "Já vůbec nechápu, jak je možné, že nejsme schopni to řešit," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Sám předseda vlády bydlí v Průhonicích, kde vykradači domů udeřili asi desetkrát. Strach prý ale nemá. "Dokonce můžu říct, že moje soukromá ochranka kdysi honila zloděje v ulici, kde bydlíme. A nahradila policii," svěřil se premiér.

 

 

Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka by ji mohla ne nahradit, ale spíše doplnit armáda. Navrhuje smíšené hlídky policistů a vojáků se samopaly.  "Danou lokalitu můžou zastřežit a pak je na policejní taktice, jakým způsobem budou schopni v krátkém časovém horizontu dopadnout pachatele," vysvětluje Ondráček.

 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to ale není šťastný nápad. "Nasazení vojáků v takovéto operaci nepokládám za ideální řešení. Tady je potřeba používat trošku jiné metody. Je potřeba aby pracovali policisté, kriminalisté v civilu a tak dále," řekl.

 

Policie opakovaně ujišťuje, že pro vyřešení případu a ochranu lidí v regionu dělá, co může. A nasadila na to maximální možný počet lidí. "Byly maximálně posíleny hlídky. Je používána všechna dostupná technika," dodal Hamáček.

 

 

Jenže pro desítky vykradených už je pozdě. Starostové jsou přesvědčeni, že kdyby byl v regionu dostatek policistů i předtím, než začali zloději řádit, zdaleka tak dobře by se jim nevedlo. Vyzvali Hamáčka, aby se zabýval podstavem policistů.

 

Dopis podpořilo 48 starostů obcí převážně z jižní části okresu Praha-východ. Datovou schránkou ve středu odešel na ministerstvo. "Myslím si, že je opravdu potřeba s tím něco dělat koncepčně," tvrdí starosta Jesenice Pavel Smutný. Ze všeho nejdřív si ale lidé přejí dopadení zlodějů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz