Odchod legendy

Gott státní pohřeb mít nebude. Rozloučení s Mistrem bude jiné

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 3.10. 2019 15:10

Bezprostředně po smrti Karla Gotta se začalo mluvit o tom, že by měl mít legendární zpěvák státní pohřeb. Dokonce se kvůli tomu sešla vláda, která poslední rozloučení se všemi poctami schválila. Teď je ovšem vše jinak.

Premiér Andrej Babiš totiž ve čtvrtek dopoledne nejprve oznámil, že za několik hodin sdělí veřejnosti přesné datum a místo konání pohřbu Karla Gotta. Zároveň ovšem dodal, že nepůjde o klasický státní pohřeb, ale pohřeb se státními poctami.

 

Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský TV Nova také řekl, že předseda vlády při té příležitosti prozradí, jak se s pozůstalými domluvil.

 

Později odpoledne se ovšem objevily informace, že detaily pohřbu budou oznámeny později - až během pátku.

 

Měl by mít Karel Gott státní pohřeb? Pusťte si anketu TN.cz.

 

 

Anketa

Jaký pohřeb by měl mít Karel Gott?

Hlasovalo 7337 lidí.
Diskuze o tom, zda by mnohonásobný Zlatý slavík měl mít státní pohřeb, přitom byla hlavním tématem uplynulých hodin. A jak už bylo řečeno, tuto "nejvyšší úroveň" okázalého rozloučení schválila i vláda.

 

Zároveň se ovšem objevily i hlasy, že státní pohřeb má být vyhrazený pouze nejvýznamnějším osobnostem, především hlavám státu a že má jasně daná pravidla. Například přítomnost armádního velení či převoz těla zesnulého na lafetě a jeho následné vystavení, aby se s nebožtíkem mohli lidé rozloučit.

 

On-line reportáž

Zemřel Karel Gott

19:30

Na Karla Gotta se bude vzpomínat i v pořadu Život ve hvězdách. Pozvání přijala herečka Jiřina Bohdalová. Pořad začíná v 21:40

19:05

Premiér Andrej Babiš oznámil, že den státního smutku bude v sobotu 12. 10. Vlajky budou spuštěny na půl žerdi, uvedl to web idnes.cz

18:52

Pohřeb Karla Gotta bude se státními poctami! Ve čtvrtek vpodvečer prozradila detaily Ivana Gottová. Veřejnost se bude moci s Karlem Gottem rozloučit v Paláci Žofín v pátek 11. 10. mezi 8. a 22. hodinou. V sobotu bude následovat mše pro zvané v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě. DALŠÍ INFORMACE NAJDETE ZDE

 

 

 

V tomto duchu se vyjádřil například bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kterého podle Echa24 zarazilo i to, že premiér informoval veřejnost o státním pohřbu, i když ještě neměl souhlas rodiny.

 

Ještě mnohem tvrdší byl kněz Tomáš Halík, který označil nápad, aby měl Karel Gott pohřeb v katedrále, za "šílený a nevkusný". Učinil tak v e-mailu, který poslal mimo jiné na pražské arcibiskupství, píše Forum24.   

 

Naopak bývalý mluvčí vlády Jana Fischera Roman Prorok na twitteru připomněl, že státní pohřby měli už za komunistů například herec Vladimír Menšík nebo básník Jaroslav Seifert.  

 

Připomeňte si, jak na smrt Karla Gotta reagují Češi:

 

TN.cz