propagace vědy

I Akademie věd ČR má svého youtubera, řeší třeba roboty a sex

Sexuální robot
Zdroj: Profimedia
Téma:

Youtubeři získávají v poslední době velký ohlas, není divu, že se touto cestou snaží oslovit diváky i další lidé. Nový youtuberský kanál Akademie věd ČR se odlišuje od některých velmi sledovaných kanálů obsahem. Zvěd, jak se nazývá provozovatel kanálu, diskutuje s odborníky o velmi zajímavých vědních tématech, jakými jsou například sex a roboti či autonomní auta.

Jsou sexuální roboti hrozbou? Vyměníme blízkost, vztahy a intimitu za konzumní rozkoš s umělou inteligencí? Nebo půjde jen o zpestření intimního života? Tyto otázky si klade jeden z dílů nového youtuberského kanálu Akademie věd ČR (AVČR). Odpovědi na toto téma přináší vědci z Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice (SHVT).

 

Už v roce 2009 hovořil odborník na robotiku David Levy o lásce k robotům ve svém díle "Láska a sex s roboty". V knize tvrdí, že se budou lidé zamilovávat do robotů stejně, jako by se zamilovávali do lidí. S tím jde ruku v ruce i sexuální vztah s roboty.

 

Dnes už mají někteří lidé umělé kamarády, se kterými si povídají, takzvané chatboty, a vypadá to, že jejich majitelům nevadí, že místo lidské interakce dostanou jen počítačem generované odpovědi. V Japonsku jsou již tisíce lidí, kteří se svými roboty „chodí“, v Číně si jeden muž robota dokonce „vzal“.

 

 

Sexuální roboti ale mohou být i hrozbou třeba pro již existující „klasické“ vztahy. PhDr. David Černý, Ph.D. z Centra SHTV, který se zabývá etickými výzvami moderních technologií a v současné chvíli se zabývá výzkumem, jakou změnu pro naši společnost budou znamenat sexuální roboti, předpokládá, že čím více budeme přisuzovat robotům lidské vlastnosti, tím více budeme vnímat sex s nimi jako nevěru.

 

 

Budeme tedy na roboty žárlit? Budeme žít jako jednotlivci, každý s pěti sexuálními roboty, případně jedním multifunkčním kuchyňským robotem, na ukojení všech možných tužeb? Jestli ano, bude nás to pak vlastně ještě bavit? A může taková společnost vůbec fungovat? Bude to společnost, nebo shluk individuí? Nečeká nás vlastně post-vztahová společnost? Tím vším se zabývá jeden z dílů youtuberského kanálu AV ČR. 

klma TN.cz