kontrola výrobků

Inspekce odhalila nebezpečné nabíječky! Mohou i zabíjet

Téma:

Kontroloři objevili v obchodech nebezpečné typy nabíječek na mobilní telefony. Při jejich používání může dojít k úrazu elektrickým proudem, který končí i smrtí.

Kontroloři nařídili stáhnout z prodeje pět typů nebezpečných nabíječek. "Zjistili jsme, že by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Je to velmi vážné zjištění," uvedl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

 

Do laboratoře během půlročních kontrol putovalo na testování celkem 14 nabíječek šesti typů. Z nich byl jako plně vyhovující shledán pouze jeden jediný typ. "Podle těch výsledků, které máme z laboratoře, to vypadá, že problém je v nedostatečné izolaci mezi první a druhou částí," vysvětlil Fröhlich.

 

Všech pět typů nahlásili inspektoři do systému, který varuje před nebezpečnými výrobky. Prodávat se nesmí po celé Evropské unii. Na internetu jsou ale stále k mání a prodejce štábu TV Nova tvrdil, že nabíječky mají být kvalitní.

 

O tom, že se nesmí prodávat, neměl prodejce ani tušení. Na otázku TV Nova, proč nabíječky stále nabízejí, odpověděl, že jim nikdo z dodavatelů nedal vědět, že by se výrobek z prodeje stahoval.

 

 

Jeden z e-shopů staženou nabíječku dokonce označil za vysoce spolehlivou, právě kvůli zabudované ochraně proti zkratu a přepólování.

 

Pokud některou z nabíječek máte doma, rozhodně ji nepoužívejte, inspekce doporučuje vrátit ji výrobci a žádat v rámci reklamace o bezpečný kus.

 

Před nebezpečnými nabíječkami varují i hasiči - nabíječku je nutné vždy odpojit ze sítě, když ji právě nepoužíváte.

reg/Jana Schillerová TN.cz