Nákaza v oblacích

Jaká je šance chytit Covid-19 při cestě letadlem? Vědci to zjistili!

Letuška rozdává roušky - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
31.8. 2020 5:37
Téma:

Pandemie koronaviru tvrdě dopadla na letecký průmysl. Hlavně na jaře byly linky drasticky omezené. Nyní se vzdušný prostor opět pomalu plní. Lidé si ale mohou klást otázku - jaká je pravděpodobnost, že v letadle chytím koronavirus?

Na první pohled může kabina dopravního letounu vypadat jako ideální místo, kde se nákaze daří - malý prostor, v němž je řadu hodin namačkané velké množství lidí.

 

Jenže podle expertů a vědců, na které se odkazuje americká CNN, je riziko přenosu nebezpečné nákazy přímo za letu menší, než by se na první pohled mohlo zdát. Ale existuje.

 

Studie zveřejněná v žurnálu JAMA Network Open předkládá důkazy pro přenos nákazy během březnového letu z itraelského Tel Avivu do německého Frankfurtu.

 

 

"Dva pasažéři onemocněli poté, co přišli do styku se skupinou infikovaných turistů. Ty zase nakazil manažer hotelu," cituje CNN výzkumníky z virologického institutu Goetheho univerzity ve Frankfurtu.

 

Zmíněná dvojice infikovaných pasažérů seděla v letadle přímo přes uličku od skupinky sedmi turistů, kteří se nevědomky Covid-19 sami nakazili.

 

Let z Velké Británie do Vietnamu z 2. března, při němž jediný cestující podle všeho nakazil koronavirem dalších 14 pasažérů a jednoho člena posádky, je nejspíš jediným zdokumentovaným případem, kdy se přímo na palubě letadla nakazila větší skupina lidí.

 

 

Jedním vysvětlením toho, proč se koronavirus během letů masově nešíří, může být to, že v moderních letounech se kabina s cestujícími naplní čerstvým vzduchem každé dvě až tři minuty. A v letadlech jsou namontované filtry, které zadrží drtivou většinu částic a nečistot.

 

Kvůli pandemii také letecké společnosti zavedly řadu dalších bezpečnostních opatření - povinné roušky pro cestující i posádku, měření teploty nebo intenzivnější čištění.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz