koronavirus ve světě

Japonci příliš brzy uvolnili opatření. Nákaza se vrátila v rekordních číslech

Testování na koronavirus v Japonsku
Zdroj: Profimedia
Testování na koronavirus v japonském městě Jokosuka
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
26.4. 2020 14:38
Téma:

Japonský ostrov Hokkaidó se stal výstražným příkladem pro svět kvůli zbrklému rozhodnutí o zrušení omezení. Ostrov totiž vzápětí zasáhla druhá vlna epidemie, tentokrát ještě vážnější. Guvernér tudíž musel podruhé vyhlásit stav nouze.

Světová zdravotnická organizace už začátkem týdne vyjádřila své znepokojený nad vývojem epidememiologické situace v Japonsku. Ve srovnání s mnoha jinými státy má stále relativně málo nakažených, nicméně za poslední dva týdny se počet více než zdvojnásobil.

 

Kvůli tomu musí severní ostrov Hokkaidó opět sáhnout po tvrdých opatřeních. Tamní guvernér Naomichi Suzuki přitom už na začátku jednat rychle a rozhodně - už na konci února vyhlásil na ostrově třítýdenní nouzový stav. Rychlost a rozhodnost se guvernérovi ale nakonec vymstila.

 

 

Když se situace zlepšila, na guvernéra byl vyvíjen tlak především ze strany podnikatelů, aby nouzový stav zrušil. K tomu nakonec došlo 18. března. Ostrov záhy zastáhla druhá vlna nákazy, tentokrát ještě horší. O 26 dní později tak musel ostrov zpátky do izolace. "Teď mě mrzí. Neměli jsme ukončovat první nouzový stav," řekl deníku TIME lékař Kiyoshi Nagase, který pomáhá vládě se záležitostmi epidemie.

 

Podle odborníků byla omezení zrušena až příliš brzy kvůli nátlaku místních podniků a falešnému pocitu bezpečí v důsledku poklesu šíření infekce. Když byl nouzový stav zrušen, masy lidí vyrazily do ulic a kaváren, aby oslavily svou nově nabytou volnost. Přicestovali tam i lidé z jiných částí Japonska, když zjistili, že jsou na ostrově uvolněná opatření. To je zřejmě důvod, proč přišla druhá vlna, tvrdí lékař.

 

Žáci se brzy vrátí do lavic, průběh výuky ale zatím není jasný. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz