Koronavirus

Jak zabíjí koronavirus? U mladých lidí či těhotných žen vůbec nenapadá plíce

Jak zabíjí koronavirus? U mladých lidí či těhotných žen vůbec nenapadá plíce
Zdroj: Profimedia

Zdálo se, že onemocnění Covid-19 má u nejhůře postižených pacientů dopad zejména na dýchací cesty, vyvolá u nich těžký zápal plic, nadále neslučitelný se životem. Američtí lékaři ale nyní odhalili další možnou příčinu úmrtí.

Koronavirus není u všech zemřelých přímou příčinou jejich úmrtí. Může ale zhoršit stav dlouhodobých zdravotních potíží, zejména u seniorů a pacientů s chorobami srdce, cév a dýchacích cest, ale i u onkologicky nemocných. Američtí lékaři ovšem nyní odhalili, že napadá nejen plíce a zhoršuje dýchání, ale vznikají kvůli němu i nebezpečné krevní sraženiny.

Jak popsal The Washington Post, v univerzitní nemocnici Emory University health systém v americké Atlantě byly krevní sraženiny zaznamenány asi u 40 % nakažených. Mohou přitom způsobit zástavu srdce nebo mozkovou příhodu, ale i nevratné poškození tkáně, které může skončit až amputací.

Právě krevní sraženiny by mohly být důvodem, proč umírají i mladší a jinak zdraví pacienti, navíc často náhle. Právě při pitvách obětí se našly v krvi zemřelých pacientů často stovky sraženin. Některé nemocnice v USA proto už preventivně pacientům s Covid-19 podávají léky proti srážlivosti krve. Bohužel lékaři registrují i případy pacientů, u kterých se tvoří sraženiny i po nasazení nutných léků. Příčina toho jim zatím uniká.

Související obsah

Krevní sraženiny by mohly vznikat v důsledku přímého útoku viru na cévní systém, ale také jako nepřiměřená reakce vlastního imunitního systému na nebezpečný virus. Lékaři rovněž varují, že neobvykle velké procento sraženinami postižených pacientů tvoří těhotné ženy. U nich může být důvodem značné prokrvení placenty, tlak plodu na velké žíly, ale i hormonální změny, které v těle vyvolávají celkovou nerovnováhu.

U virových onemocnění přitom sraženiny nebývají obvyklé. Nemoci jako ebola, horečka dengue nebo horečka Lassa se naopak projevují krvácivými stavy. Krevní sraženiny mohou být stejně nebezpečné a mohou mít fatální následky.

Jakým děsivým nemocem se koronavirus podobá, se podívejte v následující reportáži:

Sraženiny berou američtí lékaři vážně, dokonce se někteří z nich domnívají, že právě ony mohou být příčinou velké části všech úmrtí pacientů s potvrzenou diagnózou Covid-19. Sraženina navíc může zaútočit nečekaně, zejména, pokud má člověk „dispozice“. Těmi je například obezita, vysoký krevní tlak nebo zkornatělé cévy. Američané obecně patří mezi národy s nejvyšší obezitou, proto mohou být rizikovější.

Na krevní sraženiny upozornili ale také lékaři z Číny, ti nalezli stopy sraženin dokonce v 70 % případů sledovaného vzorku obětí. S problémem bojují i v Nizozemsku, zhruba u třetiny pacientů s nejtěžším průběhem nemoci, kteří jsou hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče, pozorovali přítomnost sraženin.

Koronavirus tak zřejmě nenapadá jen plíce, ale také srdce. Lékaři vypozorovali také dopad, který má nákaza na mozek, zažívací trakt nebo ledviny. Prokazatelně má také vliv na játra, v Číně byl popsán případ, kdy pacientům napadená játra selhala takovým způsobem, že jim z toho úplně zčernala kůže.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz