Vaše téma

Řecko je bezpečné, Egypt je pro turisty horší, řekl Randák

Téma:

Máme se bát teroristického útoku na dovolené? A co v Česku? I na tyto otázky odpovídal expert na bezpečnost Karel Randák v pořadu Vaše téma.

Problémů, se kterými se musí bezpečnostní složky v současné době potýkat, je opravdu hodně. Bezútěšná situace na Blízkém východě nabobtnala do rozměrů, jejichž důsledky už začínají pociťovat i občané v klidném srdci Evropy. 


Anketa

Bojíte se vycestovat do zahraničí?

Hlasovalo 3208 lidí.
 

Terorismus se za poslední desetiletí mění v tom, že teroristé dříve zabíjeli především muže. K ženám měli soucit, teď je to jinak. "Společnost zastrašíte spíše, když mezi oběťmi budou ženy a děti. Lidský život má pro něj velmi malou hodnotu," zdůvodnil tento trend bezpečnostní expert. 

 

 

Jak vybírat místo v zahraničí, aby vám hrozilo nejnižší riziko teroristického útoku?


"Neměl by se z toho dělat strašák. Neznamená, že každý, kdo jezdí do Maroka nebo Turecka, tak automaticky podstupuje riziko vyšší. V Řecku je dovolená velmi bezpečná. Podle mého názoru je ale Egypt poměrně rizikovou destinací. Nejnebezpečnější jsou ale turistická místa, kde je hodně turistů - u pyramid, na tržnicích - to jsou rizikovější místa než třeba v poušti," řekl Karel Randák. 

 

Co by mohlo eliminovat to, aby si vás útočník vybral jako oběť? Utíkat nebo jít proti útočníkovi, ptala se dále moderátorka pořadu Vaše téma Marcela Škábová. "Čím dál od takového člověka, tím lépe. Nepřipravený člověk na protiútok většinou doplatí," varuje expert na bezpečnost.

 

 

"Po Evropě je to bezpečnější než na Blízkém východě. Austrálie, Nový Zéland, USA a Kanada - to jsou bezpečné státy mimo Evropu, kam se nemusíte bát vycestovat. Věnujte pozornost svému okolí. U památek hrozí vyšší riziko, na horách je riziko prakticky nulové," poradil divákům bezpečnostní expert Karel Randák.


Karel Randák je bývalý vrcholový sportovec, český voják a v letech 1992-2007 příslušník zpravodajských služeb ČR. V letech 1992 – 1996 byl příslušníkem Federální bezpečnostní informační služby (FBIS), české kontrarozvědné služby, kde se zabýval problematikou organizovaného zločinu a ochrany ekonomických zájmů ČR. V roce 2006 byl povýšen do hodnosti generálmajora. V březnu 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Související témata:
pet TN.cz