Místopředsedkyně EK

Jourová zná funkci v Komisi. Babiš ji chválí, podle opozice ČR ostrouhala

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 20:43
10.9. 2019 12:17

Eurokomisařka Věra Jourová se stane místopředsedkyní Evropské komise. Má dohlížet na dodržování hodnot a transparentnost v zemích Evropské unie. Podle opozičních politiků je ale funkce Jourové prohrou Česka a rozhodně nejde o silné portfolio. Premiér Babiš přitom mluví o prestižním postu.

Nová Evropská komise bude mít osm místopředsedů, jedním z nich bude i česká eurokomisařka. Výkonnými místopředsedy mají být Nizozemec Frans Timmermans, Dánka Margrethe Vestagerová a Lotyš Valdis Dombrovskis.

 

Pozici řadového viceprezidenta podobně jako Jourová získal i Slovák Maroš Šefčovič, Řek Margaritis Schinas, Španěl Josep Borell a Chorvatka Dubravka Šuicaová. Svůj tým představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na úterní tiskové konferenci.

 

Jourová bude mít na starost dodržování hodnot Evropské unie v jednotlivých členských zemích a transparentnost. V minulém funkčním období byla eurokomisařkou pro spravedlnost, rovnost práv žen a mužů a ochranu spotřebitelů.

 

"Váš úkol pro dalších pět let bude pracovat s Evropany a dalšími institucemi EU na posílení našich demokratických systémů tak, aby byly více otevřené a transparentní," napsala von der Leyenová Jourová v dopise, který na twitteru zveřejnil bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Dopis (v angličtině) si můžete přečíst zde.

 

Co bude její portfolio vše zahrnovat, zjistíte také v reportáži Kristiny Tůmové pod titulkem článku.

 

 

"Dnešní nominace na místopředsedkyni Evropské komise je pro mě velká čest. Je to poprvé, kdy má Česko takto vysoký post. Chtěla bych poděkovat Andreji Babišovi a Úřadu vlády za spolupráci. Nyní se musím soustředit na slyšení v Evropském parlamentu," reagovala Jourová na twitteru.

 

Jak Jourová hodnotí své portfolio a jak hodlá řešit otázku právního státu v Maďarsku a Polsku zjistíte také v reportáži Kristiny Tůmové:

 

Premiér Andrej Babiš české eurokomisařce pogratuloval za to, že pro Česko získala "prestižní post místopředsedy EK". "Je to pro ČR vyznamenání a ve spojení s portfoliem pro hodnoty a transparentnost i velká důvěra od předsedkyně von der Leyenové. Děkuji jí, že dodržela slovo a ukázala, že vnímá náš region," napsal.

 

 

Další Babišova slova i hodnocení opozice uvidíte v reportáži Františka Bůžka:

 

I podle dalších členů vlády - vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka nebo ministra zahraničí Tomáše Petříčka jde o klíčovou funkci. "Bude mít na starosti samotnou podstatu EU, tedy ochranu demokratických hodnot. 30 let od sametové revoluce to pokládám za symbolické," napsal Petříček. "Portfolio, které získala není silné ekonomické portfolio, ale portfolio klíčové pro zachování společných hodnot," uvedl Hamáček.

 

 

 

Podle české opozice ale rozhodně o silné portfolio nejde a Česko v bitvě o funkce prohrálo. "Premiér nedokázal vyjednat pro ČR silné portfolio v Evropské komisi, a to ani nemluvím o slibovaném silném ekonomickém rezortu," sdělil na sociální síti europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

 

"Česká republika v nové Evropské komisi naprosto ostrouhala. Zatímco malé státy jako Irsko získaly portfolio obchodu, Dánsko informatiku, my jsme dostali dodržování hodnot a transparentnost, což je portfolio do počtu. Ukázka toho, že Andrej Babiš nedokáže nic v EU domluvit," přidal se lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

 

 

Přisadil si i šéf ODS Petr Fiala. "Získané portfolio pro Věru Jourovou není v zájmu ČR a předseda vlády obelhal veřejnost, když říkal, že vyjednávání se vyvíjejí dobře. Jde o výraznou porážku autority předsedy vlády, který je hlavním politickým vyjednavačem v zásadních politických otázkách v Evropské unii," sdělil na twitteru.

 

 

Právě na to, zda je Jourová tou pravou pro dohled nad transparentností, když ochází ze země, jejíž premiér je vyšetřován pro střet zájmů, mířila na tiskové konferenci hned první otázka novinářů. Von der Leyenová uvedla, že Jourová je podle ní nezávislá a kompetentní a v minulé Komisi pracovala skvěle.

 

Do Evropské komise vyslaly své zástupce všechny členské státy kromě Velké Británie, která se chystá Unii opustit. Novou Komisi má tvořit 14 mužů a 13 žen. Složení musí ještě formálně schválit Evropský parlament poté, co projdou "grilováním" ve výborech.

TN.cz