Koronavirus

Čechy z Wu-chanu přesunou na jiné oddělení. Na virus testovali už 49 lidí

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 17:57
5.2. 2020 11:50

Chřipková epidemie sílí a ve světě rostou také počty nakažených obávaným koronavirem. Lékaři z Nemocnice Na Bulovce promluvili o aktuální situaci obou chorob. Popsali také stav Čechů, kteří přiletěli z Číny a jsou nyní v karanténě.

"Chtěla bych shrnout, co se přesně děje a jaká je situace u nás na Bulovce. I když byl virus přenesen do jiných zemí, čísla jsou zatím velmi nízká," řekla při zahájení tiskové konferecne lékařka Kristýna Herrmannová. "Celkem bylo provedeno 49 vyšetření, z toho 17 u nás na infekční klinice. Všechny testy byly negativní," doplnila.

 

Češi, kteří přiletěli z Číny a jsou v karanténě, se mají údajně dobře. "Brzy půjdou na jiné oddělení, kde budou mít víc prostoru. Režim se pro ně nezmění, jen budou mít víc soukromí a s respirátorem se budou moci projít po chodbě," uvedla lékařka s tím, že návštěvy jsou nyní zakázány. Testovat se proti koronaviru bude pětice Čechů znovu jen v případě, že budou vykazovat příznaky koronaviru.

 

Lidé, kteří jsou v karanténě, jsou za ni údajně rádi. Na pokoji jsou v současnosti po třech. Bulovka postupuje podle plánu, který v případě karantény dodržuje. "Jsou v karanténě z důvodu předběžné opatrnosti," řekla Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice.

 

 

Zákaz návštěv měl pouze jednu výjimku. Pacienta mohl za speciálních podmínek navštívit příbuzný. Nemohli se však bavit z větší než metrové vzdálenosti. "Všichni ti, kteří se tím letadlem vraceli, musí mít dvakrát denně měřenou teplotu. Na tom trvá i francouzská strana," dodala Jágrová. Češi v karanténě musí mít i voděodolný plášť.

 

"Úmrtnost je u koronaviru relativně nízká. Nedá se ale odhadnout dopad na společnost. Šíří se rychleji než SARS a MERS, ale má často slabší průběh," informoval lékař Milan Trojánek. Úmrtnost se podle něj týká především lidí, kteří měli jinou přidrženou nemoc.

 

Jágrová poté potvrdila, že je v Číně mnohem horší zdravotní péče. "Hodně Číňanu nemá ani pas, aby mohli cestovat," sdělila hygienička s tím, že i díky tomu se zřejmě virus mimu Čínu v takové míře nerozšířil.

 

 

Podle Jágrové je v současnosti problémem Česka spíše chřipka. "Důležité je také říct, že ta obyčejná rouška za 1,50 korun nepomůže. Nutná je opravdu hygiena," prohlásila. Bez respirátoru je navíc rouška zbytečná. Chřipku podle Jágrové do rodiny donesou obvykle děti. Každý rok onemocní chřipkou až 15 procent dospělých a 20 procent dětí.

 

"Pokud někdo bude mít příznaky chřipky, z 99 % bude mít chřipku, nikoliv koronavirus," dodala hygienička. Odborníci se na tiskové konferenci zaměřili také na prevenci během cestování. Cestovatelé prý často nejsou připraveni na let do rizikových oblastí. "Nejčastěji je trápí během cest průjem a neinfekční nemoci," popsal Trojánek.

 

 

Na zákeřný koronavirus už zemřelo 493 lidí a dalších 24 553 se nemocí nakazilo. Problémy má už druhým dnem výletní loď v přístavu u Japonska, kde lékaři potvrdili virus u deseti pacientů. Další případ se objevil v Tchaj-wanu. Aktuální informace o koronaviru sledujte zde.

 

Kvůli chřipkové epidemii nemohou lidé navštěvovat pacienty v řadě nemocnic po celé republice. Každý den přibývají nová místa, která ve snaze uchránit nemocné další nákaze vyhlásila zákaz návštěv. Více najdete zde.

O chřipkové epidemii promluvila Zdeňka Jágrová:


 

Nechat Čechy v karanténě přímo v Číně nebylo možné, uvedl ministr zdravotnictví:

TN.cz