Probíhá evakuace

Kalifornie bojuje s mohutnými požáry, San Francisco zahalil hustý dým!

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 19. 8. 2020
Téma:

Kalifornii zachvátily rozsáhlé požáry, napříč americkým státem hoří především lesy a dohromady se jedná o více 1200 kilometrů čtverečních. Tisíce lidí už musely opustit své domovy a další se hasiči s policisty teprve chystají evakuovat. Do San Francisca navíc doputoval hustý dým.

Kvůli vlně veder americkou Kalifornii opět sužují požáry. V neděli dokonce v Údolí smrti naměřili 54,4 stupně Celsia, což je nejvyšší zaznamenaná teplota přinejmenším za posledních 100 let (podrobnosti čtěte zde).

 

Během středy hasiči bojují s ohněm především v metropolitní oblasti San Francisca. V plamenech se ocitly hlavně lesy, podle agentury AP hoří přes 1200 kilometrů čtverečních. Panují i obavy o úrodu.

 

Hasiči společně s policisty obcházeli domy a byty, domovy musely opustit tisíce lidí. "Je to mimořádně emočně a stresově zátěžová situace," prohlásil šerif okresu Sonoma Mark Essick. Obyvatele k evakuaci vyzývají také nově nainstalované sirény.

 

 

Požáry obklopily také město San Francisco, ve kterém žije téměř 900 tisíc lidí. Na některých místech v metropoli není kvůli hustému dýmu vidět na krok. Lidé nemají otevírat okna.

 

Kalifornie bojovala s požáry už před týdnem. Na jihu státu hořelo v okolí Los Angeles, druhého nejlidnatějšího města v USA. Plameny ale museli hasiči krotit také ve státech Colorado a Oregon.

Související témata:
TN.cz