Udělejte dobrý skutek

Kavárna, kde pracují postižení, krachuje. Pomůžete jednoduše!

Pracovníci kavárny AdAstra
Zdroj: facebook, Café AdAstra
Lidé s handicapem pracují v kavárně jako pomocná síla
Téma:

Kavárna v Praze 2, která zaměstnává lidi s handicapem, krachuje. Na facebooku proto vznikla iniciativa, která má zániku kavárny zabránit. Stačí, aby každý den přišlo o 30 lidí více. Prosba se na sociální síti rychle šíří.

Pražská kavárna AdAstra zaměstnává lidi, kteří mají nějaký handicap. Mezi pracovníky jsou mladí trpící Downovým syndromem, autismem, epilepsií nebo vadou řeči. Někteří z nich zvládnou obsluhovat, jiní se starají o zázemí a zajišťují "skrytý" chod.

 

Kavárna vznikla v rámci neziskové organizace Zajíček na koni, která se stará o děti s postižením. "Vyrostly a potřebovaly se někde realizovat, proto jsme založili kavárnu, kde mohou pracovat. A to nejen ti, co jsou schopní doopravdy něco dělat (...), ale i ti, kteří potřebují stálý dohled a doprovod a jejich hlavní činností a radostí je (jen) skládání ubrousků," uvedla pracovnice neziskovky Veronika na facebook.

 

Teď se ale zařízení dostalo do potíží a hrozí mu zánik. Veronika se proto rozhodla vyzkoušet sílu sociálních sítí. "Nyní hrozí, že se po Vánocích naše mládež už nebude mít kam vrátit. A proto se na vás všechny obracíme s prosbou," napsala na facebook.

 

 

Kavárna by podle ní potřebovala zvýšit počet hostů alespoň o třicet denně, aby mohla zůstat v provozu. Pokud dorazíte na oběd, večeři nebo dortík, můžete navíc využít hesla "kavárna na facebooku" a získat kávu nebo čaj zdarma.

 

"Kdyby se nám podařilo dát dohromady základnu 180 lidí, kdy každý přijde jednou za týden, tak budou moct naše postižené 'děti' pracovat dál, a to za sdílení stojí," uvedla Veronika. Její příspěvek jen za několik hodin získal přes dva tisíce sdílení a téměř tisícovku reakcí.

 

Lidé v komentářích slibují, že do kavárny dorazí na oběd hned tento týden, přespolní zase tvrdí, že přijdou, jakmile budou v Praze. Připojil se třeba i český spisovatel Pavel Renčín. "Podpořit dobrou věc tím, že si dám někde jídlo nebo kafe, je asi to nejmenší, co člověk může udělat," napsal na facebooku.

 

 

Kavárna AdAstra se nachází v Podskalské ulici v Praze 2. V současné době zaměstnává celkem 28 lidí s handicapem, kteří fungují jako pomocná síla v kuchyni, za barem a jako pomocná obsluha. Pracují na dohodu, případně docházejí v rámci praxe ze školy.

 

Celý příspěvek Veroniky na facebooku:

 

epa TN.cz