tisková konference

V Česku je brazilská mutace. PES definitivně skončil. Očkování pro další 

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 21:39
9.4. 2021 12:15
Téma:

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil, že se v zemi objevila nebezpečná brazilská mutace. Řekl také, že protiepidemický systém (PES) už fungovat nebude a příští týden se otevře registrace k očkování proti covidu pro další lidi.

Situace v České republice se podle ministra zlepšuje. "I po Velikonocích klesají všechny ukazatele. Stále jsou ale významné mezikrajové rozdíly," řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na pravidelné tiskové konferenci.

 

Zmínil také zlepšující se očkování. "Protože se očkování zrychluje, tak v příštím týdnu umožníme další rozšíření registrací k očkování. Registrovat se bude moci další skupina chronických pacientů, a to už od pondělí," oznámil Arenberger. "Ve středu 14. dubna otevřeme registraci také pro skupinu občanů ve věku 65-69 let," dodal ministr. 

 

Řeč přišla i na změny od pondělí. Podle ministra se otevřou všechny školy kromě těch v okresu Děčín. "Byly tam potvrzeny dva případy brazilské mutace," řekl ministr. "Případy jsou zřejmě ze zahraničí. Je to ale čerstvá informace, kterou budeme upřesňovat," dodal. 

 

 

Ministr měl také konečně představit aktualizovanou tabulku PES. Nyní ale oznámil, že žádná nová verze nebude. "Na PSA zapomeňte, pokud to není váš pes v boudě u dvorku," řekl ministr. Tabulku prý využije, ale postupovat se bude podle aktuální situace. Například výskytu mutací. "Bude to mít jiný formát, jiný obsah, ale nějak se tím řídit budeme. Ještě na tom pracujeme," dodal Arenberger. 

 

Proč končí systém PES? Odpověď se dozívte v reportáži TV Nova: 

 

Ministr také upřesnil nejasnosti kolem sportování. Od pondělí se tak podle jeho slov bude moci venku sportovat bez roušek. Bude ale platit pravidlo, že se může sejít maximálně 20 lidí. "Můžete si zahrát fotbal, ale budete ochuzeni o brankáře," zavtipkoval Arenberger. 

 

Záznam celé tiskové konference ministra zdravotnictví Petra Arenbergera naleznete zde:

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz