Severní Korea

KLDR popravila zmizelého Jihokorejce. Spálili ho, zní ze Soulu

Kim Čong-un
Zdroj: Profimedia
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
24.9. 2020 7:49
Téma:

Severní Korea zastřelila a spálila našeho vládního úředníka, uvedli ve čtvrtek zástupci Jižní Koreje. Ten na začátku týdne při práci zmizel na moři a jeho loď se pak dostala do severokorejských vod.

Z vládní lodi 47letý jihokorejský úředník zkoumal, zda na moři neprobíhá nelegální rybolov. V pondělí ale zmizel a o den později se objevil ve výsostných vodách Severní Koreje. 

 

"KLDR k němu v úterý odpoledne poslala bezpečnostní složky v plynových maskách. Ještě v ten den tam připluli vojáci, kteří ho zastřelili. Potom jeho tělo polili benzínem a spálili. Severní Korea se dopustila brutálního činu," uvedl jihokorejský ministr obrany Jeong Kyeong-doo.

 

Na nešťastný incident, který může zhoršit už tak napjaté vztahy mezi dvěma Korejemi, upozornila agentura AP.

 

 

Příčina smrti úředníka není podle Jeonga úplně jistá. Je možné, že když ho zapálili, ještě žil. Ministerstvo se také zabývá tím, jak se muž dostal do severokorejských vod. Prý je možné, že byl původem ze severu a do nejtužší diktatury světa se pokoušel vrátit.

 

Severokorejci by ho v takovém případě pravděpodobně zabili kvůli příkazům o ochraně proti šíření koronaviru. Navrátilec z Jižní Koreje způsobil v KLDR poplach už v červenci. Tisíce lidí tehdy skončily v karanténě.

 

Diktátor Kim Čong-un kvůli tomu dokonce vyhlásil výjimečný stav. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz