Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Válka o hovězí

Kontroly masa z Polska nekončí. Ministr Toman: Nesplnili, co slíbili!

Mimořádné kontroly polského hovězího, které měly skončit, pokračují. Oznámil to ministr zemědělství Miroslav Toman. Zdůvodnil to tím, že Poláci zatím nepotvrdili, že už zavedli slíbená opatření.

"Mimořádná veterinární opatření nekončí, protože z polské strany zatím nemáme žádné informace a čekáme, až nám polská strana pošle seznam opatření, ke kterým se zavázala. Až potom můžeme zrušit mimořádné veterinární kontroly," řekl ministr Toman Radiožurnálu.

 

Upřesnil, že Poláci se zavázali, že o všem budou písemně informovat nejen Česko, ale také Evropskou komisi. Ministr zemědělství se také nechal slyšet, že podle jeho odhadu informace z polské strany přijdou v nejbližších hodinách.

 

I kdyby polská strana dodala během pondělka podklady o přijatých krocích, zveřejní ministerstvo zrušení nařízení v úterý, platit by pak začalo od středy, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) její mluvčí Petr Majer.

 

"Čekám, že polská strana dodrží svůj slib. Že nám potvrdí všechna opatření, která se rozhodli udělat. Ať to jsou výsledky kontrol na jejich vlastních jatkách, ať je to závazek k výstražným opatřením, možnost, že nebudou delegovat veterinární dozor na soukromé veterináře a další věci," vypočítává Toman.

 

 

Kauza závadného hovězího masa se salmonelou z Polska se nicméně výrazně podepsala na jeho dovozu do Česka. V porovnání dat z letošního a loňského února je patrný pokles o 44 procent.

 

Aktuálně musejí dovozci nechat hovězí z Polska vyšetřit na vlastní náklady, zda v něm není salmonela. Napilno měla v uplynulých týdnech i veterinární správa, jejíž zaměstnanci provedli řadu mimořádných kontrol.

pez, ČTK TN.cz