Kybernetická pandemie

Koronavirus může nakazit i váš počítač! K útoku ho využívají hackeři

Koronavir - hacker
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 4. 2. 2020
Téma:

Kyberzločinci objevili způsob, jak využít smrtelně nebezpečný koronavirus ve svůj prospěch. Na aktuálně nejvyhledávanější internetové heslo navázali malware. Tento škodlivý software se tak raketovou rychlostí šíří, vzhledem k všeobecnému strachu z koronaviru. Každý, kdo zadá heslo koronavirus do prohlížeče, je tak v potenciálním nebezpečí.

Smrtící nákaza, která se z Číny pomalu šíří do zbytku světa, má již více než 400 obětí. Hackeři se rozhodli využít hrůzy lidí z této nemoci k šíření škodlivého programu. Odborníci varují zejména před otevíráním neznámých příloh v e-mailu.

 

"Je běžná praxe, že kyberzločinci využívají aktuální témata jako návnadu. Zpráva se tváří jako opatření k prevenci infekce a nutí příjemce, aby otevřeli přiložený dokument s příponou doc nebo docx. Potřebu otevřít soubor se škodlivým softwarem má tak mnohem větší počet příjemců," řekl ředitel společnosti IDC-softwarehouse Karel Diviš.

 

 

Příloha takového e-mailu ale ve skutečnosti obsahuje počítačový virus, například trojského koně Emotet. Touto a další stejnou cestou šířené programy jsou nebezpečné hlavně pro zdravotnická zařízení. Hackeři tímto způsobem ochromili také Benešovskou nemocnici. Tu 11. prosince minulého roku "nakazil" ruský virus Ryuk.

 

Nebezpečí tkví hlavně v tom, že kybernetickou pandemii může odstartovat prakticky kdokoli. Doktor, ošetřovatel, zdravotní sestra, kdokoli, kdo je připojený na vnitřní síť nemocnice se může nachytat a otevřít přílohu nebezpečného e-mailu. Ty mívají názvy, které na pohled působí důvěryhodně, například "Rozdíly v symptomech chřipky a koronaviru".

 

 

Otevřením podobné přílohy může tak jediný člověk ohrozit chod celé nemocnice a to i na několik týdnů. "Doporučujeme podobné e-maily okamžitě smazat," radí ředitel cloudových služeb společnosti Algotech Petr Loužecký.

 

Experti vybízejí všechny uživatele internetu k opatrnosti. Hackeři se často vydávají například za poskytovatele sociálních služeb a ve falešné obavě o uživatelovo zdraví rozesílají na oko informační či varovný e-mail obsahující přílohu. Tu však uživatel nesmí za žádnou cenu otevřít.

 

 

Pokud to udělá, otevře tak ve svém počítači pomyslné dveře pro trojské koně a "červy". Ty, jakmile se jednou do počítače dostanou, už pak uživatel nezastaví. Hackeři jejich prostřednictvím mohou upravovat uložená data, kopírovat je i mazat. Odborníci varují i před soubory ve formátu PDF nebo MP4. Šíření škodlivých virů touto cestou je podle expertů méně časté, o to však nebezpečnější.

 

"Nikdy neklikejte ani neotvírejte odkazy v e-mailech, pokud neznáte odesílatele zprávy a používejte cloudové služby od ověřených dodavatelů. Pravidelně aktualizujte váš antivirový program a používejte poslední verzi vašeho operačního systému, bezpečností brány (firewall) a dalších softwarů. Nikdy nezadávejte citlivé údaje a hesla na webové stránky, které neznáte a ani je neposílejte e-mailem. Buďte opatrní v případě připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím na veřejných místech, kde může kdokoliv získat přístup k datům ve vašem počítači," doporučují experti na kybernetickou bezpečnost.

TN.cz