Zmutovaná nemoc

Koronaviry už jsou dva. Víc pacientů chytilo ten agresivnější, tvrdí vědci

Lidé v Miláně
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 4. 3. 2020
Téma:

Čínští vědci z Pekingu a Šanghaje oznámili, že při výzkumu více než stovky vzorků koronaviru zjistili, že nemoc už zmutovala a po světě se tak šíří dva různé kmeny viru. A většina pacientů podle nich chytila tu agresivnější formu nákazy.

Vědci dva koronaviry označili písmeny L a S a zároveň zjistili, že L je rozšířenější - od vypuknutí epidemie ho chytilo přibližně sedm infikovaných z deseti, píše britský Daily Mail s tím, že tato verze koronaviru je zároveň tou agresivnější a snáz přenosnou.

 

Paradoxně ale to, že chytila většina pacientů od propuknutí epidemie "silnější" koronavirus, způsobilo, že jde aktuálně už o méně rozšířenou větev nemoci. Těžší průběh totiž zvyšuje šanci, že pacienti rychleji vyhledají lékaře a infikují tak méně lidí.

 

To, že virus mutuje, ovšem zároveň znesnadňuje jeho sledování a léčbu a stoupá také šance, že už vyléčení lidé se znovu nakazí. Výzkumníci připustili, že analyzovali jen malý objem vzorků a je potřeba další výzkum.

 

 

Na studii se kromě univerzit v Pekingu a Šanghaji podílela i čínská akademie věd. "Naše zjištění jsou silným impulzem k urychlenému provedení dalšího výzkumu, který by porovnal mimo jiné epidemiologická data a symptomy nakažených," zdůraznilli autoři studie.

 

Podle aktuálních dat se koronavirem nakazilo 93 tisíc lidí z celého světa a bezmála 3200 jich zemřelo. Vyléčilo se 50 tisíc pacientů.

 

Pusťte si aktuální reportáž o koronaviru:

 

Související témata:
TN.cz