Transparency International

Kraj: Babiš není ve střetu zájmů. Neziskovka dala podnět k přezkumu

Andrej Babiš v pořadu Střepiny - 4
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
10.10. 2019 16:00

Nezisková organizace Transparency International (TI) odeslala ve čtvrtek podnět napadající rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje týkající se střetu zájmů Andreje Babiše. Kraj nedávno rozhodl, že premiér ve střetu zájmů není.

"TI své argumenty poskytla i nejvyššímu státnímu zástupci, který může podat proti rozhodnutí krajského úřadu správní žalobu," uvedla organizace v tiskové zprávě.

 

Transparency připomíná, že středočeský krajský úřad jako odvolací orgán nedávno přestupkové řízení zastavil, městský úřad v Ćernošicích přitom dříve dvakrát potvrdil, že premiér zákon o střetu zájmů porušil a uložil mu tak pokutu 200 tisíc korun.

 

"Krajem uveřejněný dokument vykazuje celou řadu nestandardností a vzbuzuje pochybnost, zda má ještě parametry nezávislého rozhodnutí. Celkově pak vyznívá spíše jako obhajoba obviněného Andreje Babiše," tvrdí TI.

 

 

 

"S ohledem na to, že krajský úřad sám zaslal věc nejvyššímu státnímu zástupci, považovali jsme za důležité naše argumenty sdělit i jemu, aby měl k dispozici kompletní pohled na věc, až bude rozhodovat o eventuálním podání žaloby ve veřejném zájmu,” doplňuje právník TI Jan Dupák.

 

Zároveň neziskovka vyjmenovala šest bodů, v nichž shrnuje své hlavní pochybnosti. Středočeští úředníci prý například úplně ignorovali stanovisko ministerstva spravedlnosti k určení ovládající osoby mediálních společností. TI také vadí reorganizace krajského úřadu, kterou pokládá za "vysoce nestandardní."

 

Babiš čelil podezření ze střetu zájmů kvůli médiím, která vlastní společnost Agrofert. Babiš obvinění odmítal s tím, že dal Agrofert v únoru roku 2017 do svěřenského fondu.

 

 Pusťte si reportáž TV Nova o kauze z konce září:

 

TN.cz