jde s dobou

Královna Alžběta má další prvenství, jako první britský panovník vedla videohovor

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
12.6. 2020 22:23
Téma:

Královna Alžběta má za sebou další prvenství. Tentokrát jako první britský panovník vedla veřejný videohovor. Přes webkameru se společně se svou dcerou Annou spojila s Brity, kteří pečují o nemocné příbuzné.

"Je to velmi zajímavé slyšet všechny vaše příběhy a vyprávění. Udělali jste na mě dojem vším, čeho jste dosáhli," zaznělo během videohovoru. V Británii se o své nemocné příbuzné nebo známé stará až 7 milionů lidí, kteří nejsou oficiálními zdravotníky nebo pečovateli, přesto svůj život obětovali pomoci druhým. Během dvacetiminutového rozhovoru jim královna vyjádřila svůj obdiv.

 

Videohovory se staly během pandemie koronaviru v královské rodině populární. Využili je vévoda a vévodkyně z Cambridge, William a Kate nebo princ Charles, který tak třeba otevřel novou nemocnici.

 

Královna vždy držela krok s dobou. Její první rozhlasový projev byl odvysílán v roce 1940, to jí bylo pouhých 14 let. 2. června 1953 byla korunovace Alžběty II. vůbec prvním takovým ceremoniálem, který se vysílal živě. Přenos z Westminsterského opatství sledovalo 20 milionů lidí, v rozhlase ho slyšelo dalších 10 milionů - v té době šlo o rekordní číslo.

 

 

Oficiální webovou stránku britské monarchie nechala královna zřídit už v roce 1997. V prvním roce stránky navštívilo více než 100 milionů lidí. Jen během týdne, kdy se konal pohřeb princezny Diany, měla stránka návštěvnost přes 35 milionů.

 

Od roku 2007 mohou lidé sledovat živě na internetu královnino vánoční poselství. Poté se začaly objevovat i oficiální účty na sociálních sítích, kde královnu a její život sleduje přes pět milionů uživatelů.

TN.cz