Koronavirus

Krizový štáb řešil covid-19. Hamáček chce delší nouzový stav

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 13:56
11.11. 2020 8:21
Téma:

Ve středu dopoledne opět jednal Ústřední krizový štáb. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řešil společně s ostatními členy současný stav pandemie koronaviru v Česku.

Jan Hamáček v úterý před jednáním Poslanecké sněmovny oznámil, že bude potřeba požádat poslance o prodloužení nouzového stavu.

 

"Křivka se otáčí a ty týdenní průměry mezidenních nárůstů klesají, jakkoliv samozřejmě jsou to velká čísla. Stále platí to, že počty hospitalizovaných a zemřelých mají za křivkou nárůstů zpoždění, pokud bude pokračovat tento trend, budeme cítit tlak na naše zdravotnictví. Aktuálně to vypadá tak, že by to zdravotnický systém měl zvládnout," řekl ve středu Hamáček.

 

Nouzový stav platí v Česku od 5. října a poslanci ho zatím umožnili kabinetu prodloužit do 20. listopadu.

 


 

"Požádal jsem pana ministra zdravotnictví, aby do tabulky doplnil ke každému stupni nebezpečí, zda ta navrhovaná opatření vyžadují nouzový stav či nikoliv. Pokud to tam ministerstvo doplní, tak bude jasné, kdy by měl případně nouzový stav skončit," řekl již dříve Hamáček.

 

"Sledujeme i nákazu mezi zvířaty, V Dánsku museli zlikvidovat milionů Norků, u nás farmy nejsou, ale jsou v Polsku, takže Česko musí tamní situaci sledovat. Na německo-polských hranicích se objevil navíc mor prasat, jsou i signály o ptačí chřipce," zaznělo také na středečním brífinku krizového štábu.

 

Co se návratu do škol týče, podle Hamáčka bude vše záviset na tom, jaká budou čísla tento týden. "Poslední slovo má ministr zdravotnictví, důležitý je matematický model, který dal dohromady ministr Blatný. Rozvolňování nesmíme přehnat," sdělil Hamáček.

 

TN.cz