Summit v Bruselu

Lehčí dýchání. Lídři EU se shodli na obřím omezení vypouštěných emisí

Filip Šusta
Filip Šusta
Aktualizováno 20:10
11.12. 2020 12:37
Téma:

V Bruselu v pátek druhým dnem pokračuje summit lídrů zemí Evropské unie. Během nočního jednání se účastníci shodli na zpřísnění klimatického závazku do roku 2030 a rozšířili sankce proti Turecku.

K jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí tohoto summitu dospěli lídři sedmadvacítky po téměř 20 hodinách jednání. Shodli se na tom, že do roku 2030 celá Unie omezí množství vypouštěných emisí o 55 procent oproti roku 1990.

Dosažení dohody dlouhé hodiny blokovalo zejména Polsko. Premiér Morawiecki od Unie požadoval větší finanční podporu při přechodu z uhlí na ekologicky čistší formy energie. Český premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl zase slyšet, jaké zdroje energie může Česko využívat jako náhradu za uhlí.

 

 

Po bouřlivé debatě se premiéři a prezidenti shodli také na přidání dalších občanů Turecka na sankční seznam lidí spojených s tureckým průzkumem ve Středomoří. Na rozšíření sankcí tlačily hlavně Řecko a Kypr, podle kterých Ankara pokračuje v jednostranných provokacích a porušuje mezinárodní právo.


V pátek dopoledne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ještě členské země informovala o tom, jak pokračují rozhovory s Británii ohledně brexitu.

pez TN.cz