volební preference

Lidé chtějí za prezidenta Zemana, ukázal průzkum. Komu fandíte vy?

Miloš Zeman je favoritem mezi kandidáty na prezidenta. Volila by ho více než třetina lidí, kteří se plánují voleb zúčastnit. Jiřího Drahoše by volilo 22 procent lidí a Michala Horáčka 13 procent voličů. Vyplývá to z říjnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.

Lednových prezidentských voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 66 % dotázaných. Pětina lidí by naopak volit nešla. Odhodlání jít volit sílí s rostoucím věkem, vyšším stupněm vzdělání, lepší životní úrovní a zájmem o politiku.


Graf ukazuje preference všech dotázaných, včetně těch, kteří k volbám jít nechtějí. Výzkum byl prováděn v době, kdy ještě kandidaturu neohlásil Mirek Topolánek.

 

 

Miloše Zemana by volili starší lidé, kteří jsou levicově zaměření. Vysokou podporu má u lidí, kteří důvěřují prezidentovi. Nejčastěji by si ho vybrali voliči ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Anketa

Kterého prezidentského kandidáta byste volili?

Hlasovalo 11305 lidí.

 

Jiřího Drahoše podporují hlavně vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří jsou spokojeni se svou ekonomickou situací. Vyšší podporu má u obyvatel větších měst a pravicově orientovaných lidí. Menší podporu má mezi dělnickými profesemi. Preferují ho voliči TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

 

Michal Horáček zaznamenává vyšší podporu u podnikatelů a živnostníků. Voliče má mezi lidmi, kteří se hlásí k pravici, a podobně jako Jiří Drahoš získává sympatie u těch, kteří nedůvěřují prezidentovi.

 

 

V grafu vidíte voličské preference těch lidí, kteří jsou odhodláni se voleb zúčastnit. Oproti prvnímu grafu si polepšil Michal Horáček, kterému v porovnání s oběma dalšími kandidáty v relativně vyšší míře vyjadřovali preferenci lidé, kteří nevědí, jestli by se prvního kola prezidentské volby zúčastnili.


Miloš Zeman je zcela nepřijatelný pro 21 procent voličů, Michal Horáček asi pro 13 procent a Jiří Drahoš pro 5 procent lidí s volebním právem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POMLUVY A LŽI: Miloš Zeman rozpoutal válku mezi osobnostmi! Co na to Zdeněk Troška?

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

mom TN.cz