Summit

Lídři EU se shodli na uhlíkové neutralitě. Polsko si zařídilo výjimku

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 13. 12. 2019
Téma:

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v noci na pátek na summitu Evropské rady shodli na uhlíkové neutralitě. A to do roku 2050. Premiér Andrej Babiš přitom původně hrozil zablokováním hlasování. Nakonec ale souhlasil.

Premiér Babiš řekl, že se mu podařilo prosadit, aby Evropská rada uznala jadernou energii jako součást energetického mixu. Bez jádra by podle něj nedokázala Česká republika uhlíkové neutrality dosáhnout.


Na více než šest hodin dlouhém jednání čelil Babiš nesouhlasu ostatních lídrů. Předseda české vlády už před odletem deklaroval, že je ochotný rozhodnutí rady zablokovat, pokud pasáž o jádru do závěrečného usnesení neprosadí. Proti němu se během debaty postavilo například Rakousko nebo Lucembursko.

 


Podobně se situaci snažilo na summitu vyřešit také Maďarsko a Polsko. To si nakonec vyjednalo výjimku a k dohodě o uhlíkové neutralitě se připojí později.


Babiš se vrátí z Bruselu do Prahy v pátek odpoledne. Ještě předtím ho čeká diskuze o odchodu Velké Británie z Evropské unie.

pez TN.cz