Demonstrace

Lukašenko má narozeniny, protesty zesílily! Do ulic Minsku vyjely tanky

Téma:

V ulicích běloruské metropole Minsku ale i v dalších městech se v neděli opět sešly desetitisíce lidí, aby protestovaly proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Během dne policejní složky pozatýkaly desítky demonstrantů. Lukašenko v neděli slaví 66. narozeniny, což protesty ještě posílilo. Od svých příznivců pak dostal několik zdravic.

Asi tři desítky běloruských soudruhů přejí ve zdravici svému vůdci Lukašenkovi všechno nejlepší k narozeninám. Nechybí pět balónků ani vlaječky.


Lukašenko se ale probudil do rána plného protestů. Proti jeho podle zahraničních pozorovatelů autoritářskému režimu v centru Minsku znovu demonstrovaly desetitisíce lidí.

 


Ministerstvo vnitra v čele s ozbrojenými složkami se na ně ale v den 66. narozenin svého vrchního velitele připravilo líp než v minulých týdnech. Vztyčeny byly zátarasy kolem vládních budov, aby se zabránilo masovým demonstracím v jejich blízkosti. Do centra města vyrazila těžká technika včetně tanků.


Policie uzavřela i náměstí Nezávislosti, které bylo v uplynulých dnech hlavním centrem protestů. Lidé se ale v průvodech shromáždili v jiných částech centra Minsku a ironicky přáli Lukašenkovi vše nejlepší.


Přání po telefonu a ujištění o pomoci se dostalo Lukašenkovi od jeho spojence, ruského prezidenta Vladimira Putina. Během hovoru se zároveň dohodli na setkání, které by podle Kremlu mělo proběhnout v příštích týdnech.

Martina Nášelová, ls TN.cz