Koronavirová epidemie

Majitele psů ohrožuje koronavirus o 78 % víc než ostatní, tvrdí vědci

Pes a koronavirus
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
18.11. 2020 9:24
Téma:

Psi se mohou nakazit koronavirem a dál ho přenášet i na lidi. Tvrdí to španělští vědci v nejnovější studii. Podle nich jsou majitelé psů kvůli svým čtyřnohým mazlíčkům vystaveni mnohem vyššímu riziku. Domnívají se, že by se na psy měly vztahovat bezpečnostní rozestupy.

Venčení psa může zvýšit riziko, že se jeho páníček či panička nakazí koronavirem, až o 78 procent. Při nakupování potravin přes dovážkové služby pak tohle nebezpečí ještě narůstá, tvrdí v nové studii vědci ze španělské Univerzity v Granadě. 

 

Zaměřili se na různé chování a životní situace, které souvisejí se šířením nákazy. Dovážkové služby a venčení psů vyšlo nejhůř, píše britský portál dailymail.co.uk. Výzkumu se zúčastnilo 2086 lidí ze Španělska, většinou mezi 40 a 54 lety.

 

Riziko nákazy koronavirem je podle studie u člověka, který si nechává dovážet nákupy ze supermarketu až ke dveřím, o rovných 94 procent vyšší. Pes v domácnosti a jeho venčení se umístilo se 78 procenty hned na druhé příčce.

 

 

Čtyřnohý mazlíček je tak z pohledu vědců v šíření covidu-19 mírně nebezpečnější než práce v kanceláři, která zvyšuje nebezpečí o 76 procent. Nebylo by prý od věci, kdyby se pejskaři od němých tváří snažili držet bezpečnostní odstup. Ten je v Česku stanoven na dva metry.

 

"Přesný důvod teprve budeme muset objasnit. Ale protože se covid-19 zatím stoprocentně neprobádal ani ve vztahu k lidem, je nepravděpodobné, že se tak stane v blízké době," uvedla profesorka Cristina Sánchezová Gonzálezová z Univerzity v Granadě.

 

Zůstává tak nejasné, zda psi přenáší koronavirus stejně jako lidé, anebo se nákaza šíří například z jejich kontaminovaných chlupů. Podle Gonzálezové není vyloučeno, že covid-19 může zůstávat v jejich exkrementech.

TN.cz