Koronavirus

Nakupovat se může do 21 hodin, čas na návrat domů ale lidé nedostanou

Nakupovat se může do 21 hodin, čas na návrat domů ale lidé nedostanou
Zdroj: Profimedia

Od středy mohou mít obchody s potravinami otevřeno do 21 hodin, dosud musely zavírat o hodinu dřív. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se tak otevírací doba sjednotí s nočním zákazem vycházení. Jenže v tom je kámen úrazu. Kdo se totiž nevrátí z nákupu domů před devátou, ten se vystavuje riziku, že dostane pokutu za porušení opatření.

Otevírací doba obchodů se od středy o hodinu prodlužuje, zavírat budou muset až ve 21 hodin. V pondělí o tom rozhodla vláda Andreje Babiše (ANO).

Ve stejný moment ale začíná zákaz vycházení. Návrat domů z nákupu či jiných míst představuje výjimku z omezení pohybu pouze od 5:59 do 20:59.

V noci je možné jet do zaměstnání nebo se z něj vrátit domů, vykonávat povolání, zajišťovat bezpečnost a další nezbytné aktivity ke správnému fungování státu nebo venčení psů do 500 metrů od bydliště. Výjimku mají i neodkladné cesty k ochraně života, zdraví nebo majetku a účast na povolených hromadných akcích, zejména významných sportovních utkáních.

Související obsah

Nad paradoxní situací se už lidé podivují i na sociálních sítích. "Když zákazník ukončí nákup v 21:00, nemůže být logicky ve 21:00 doma. Na jednu stranu stát umožní porušit pravidlo a na druhou stranu může vymáhat sankce za nedodržení pravidel. Nebo to chápu blbě já?" napsal na twitter Martin.

"Obchody mají být otevřené do 21 hodin, zákaz vycházení od 21 hodin. A co vy? Budete přespávat v zelenině, lékárně, nebo v drogerii?" přisadil si Petr. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barboře Peterové jsme zaslali žádost o vysvětlení, do vydání článku však nereagovala.

Související obsah

Od středy zároveň platí radikálnější omezení počtu zákazníků v prodejně. Na 15 metrů čtverečních bude moct připadnout pouze jeden člověk. "Tato čísla se týkají zákazníků, nepočítáme do toho zaměstnance prodejny," upřesnil ministr Blatný.

Podívejte se na záznam pondělní tiskové konference vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz