horská služba

Malý chlapec se zřítil do koryta Jizery. Pro vážně zraněné dítě letěl vrtulník

Záchrana chlapce na Riegrově stezce
Zdroj: Horská služba
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 15:24
21.2. 2021 10:46
Téma:

Pro teprve desetiletého chlapce, který uklouzl, spadl z přibližně 10metrové výšky přímo do koryta Jizery a vážně se zranil, musel v sobotu odpoledne vyrazit vrtulník. Záchranáři slaňovali přímo ke zraněnému dítěti, které skončilo v nemocnici v Hradci Králové.

Malý chlapec podle horské služby během výletu na Riegrově stezce u Semil uklouzl a spadl přímo do koryta Jizery. Podle rodiny podlétl zábradlí, které v polovině stezky chrání před pádem do řeky.

 

"Problém byl především v tom, že nehoda se stala v místě, odkud by se zraněný transportoval obtížně a dlouho. Proto nás k zásahu vyzvala přivolaná Letecká záchranná služba, takže jsme na místo letěli v jejich vrtulníku a s lékařem LZS díky šikovnosti posádky přímo k chlapci slanili," popsal David Savický, zasahující záchranář a náčelník Horské služby Jizerské hory.

 

Turisté mezitím slezli ke zraněnému a dostali ho zpět na stezku, zásah byl ale i nadále velmi komplikovaný.

 

"Měli jsme podezření na zlomeninu levé ruky a poranění páteře. V každém případě byl hoch ve velkých bolestech, a kdybychom jej měli transportovat po zemi, čekala by nás asi kilometr dlouhá cesta. Takže jsme zvolili transport v podvěsu pod vrtulníkem," doplnil Slavický.

 

 

Údolí je v místech, kde se chlapec zřítil, velmi hluboké, záchranáři museli zraněné dítě nejprve přenést na druhou stranu tunelu, u kterého ke zranění došlo. Až tam mohli podvěs spustit.

 

Zraněného chlapce pak vrtulník přenesl na místo, kde mohl přistát. Záchranáři pacienta naložili a transportovali k dalšímu ošetření do nemocnice v Hradci Králové.

TN.cz