Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Let MH17

V troskách sestřeleného letadla našli zbytky střely, je to Buk?

Trosky MH17
Zdroj: isifa.com

Mezi troskami Boeingu 777 Malaysia Airlines, který byl v červenci loňského roku sestřelen nad východní Ukrajinou, našli nizozemští vyšetřovatelé úlomky protiletadlové střely ruské výroby. Podle vyšetřovatelů by mohly přispět k odhalení, kdo stojí za zničením letadla s téměř 300 lidmi na palubě.

Let MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se zřítil na území ovládané proruskými rebely 17. července 2014. Záhy se potvrdily nejhorší obavy o tom, že letoun byl nad východní Ukrajinou sestřelen. Na palubě bylo 298 cestujících a členů posádky, nikdo nepřežil.

 

Protože 193 obětí bylo z Nizozemska, převzal tento stát vyšetřování. Těla obětí a následně i trosky poté opustily Ukrajinu a byly převezeny k expertíze. Vyšetřovatelský tým v úterý informoval, že mezi troskami našel i úlomky protiletecké střely.

 

Ačkoliv způsob zničení letadla přesně odpovídal účinkům protiletadlové střely Buk, nalezené úlomky představují první skutečné fyzické důkazy. Bohužel je ovšem nebude zřejmě možné použít u soudu, zřízení mezinárodního tribunálu totiž na jednání Rady bezpečnosti OSN Rusko zablokovalo.

 

Rusko obviňuje ukrajinskou vládu, že za sestřelení letadla může ona. Ukrajinci a většina západních států je přesvědčena, že letadlo sestřelili proruští separatisté.

 

 

"Úlomky jsou především důležité z pohledu vyšetřování trestního činu, protože mohou ukázat, kdo za zničení MH17 mohl. Proto bude Společný vyšetřovací tým dále pátrat po původu těchto částí," napsali podle BBC nizozemští vyšetřovatelé.

 

Podle vyšetřovatelů však zatím z úlomků nelze vyvodit konečné závěry. Na vyšetřování se podílejí odborníci z Nizozemí, Ukrajiny, Malajsie, Austrálie, Velké Británie, USA a Ruska.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NOVÉ PÁTRÁNÍ: Vyšetřovatelé se vrátí na místo pádu letu MH17!

MRAZIVÁ GRAFIKA: Takto seděli cestující v letu SMRTI MH17!

Odporná zlodějka! Separatistka se nalíčila řasenkou oběti letu MH17

Rusové prý chystali atentát na nizozemského ministra zahraničí

vbo TN.cz