Tisková konference

Prymula: Omezují se hospody a sport, podniky dostanou pravidla provozu

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
23.9. 2020 13:40
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) představil zpřísněná opatření proti koronaviru, která začnou platit ve čtvrtek. Hospody, bary a restaurace musejí zavřít už ve 22 hodin, omezí se počet účastníků hromadných akcí. Prymula doporučil školám v pátek ředitelské volno.

Nová opatření, která představil ministr zdravotnictví Prymula, se týkají především otevírací doby hospod a dalších stravovacích zařízení a kapacity hromadných akcí včetně sportovních.

 

"Jsme v situaci, kdy vidíme nárůst případů. Je zcela zřejmé, že naše data v tuto chvíli nejsou vůbec uspokojivá. Můžeme se porovnávat se zeměmi, kde ten vývoj je poměrně alarmující," uvedl Prymula na tiskové konferenci.

 

NOVÁ OPATŘENÍ PŘEHLEDNĚ:


- Hospody, bary nebo restaurace od čtvrtka musejí zavřít ve 22 hodin na nejméně 14 dní


- Kadeřnictví, holičství a další dostanou doporučená pravidla provozu


- Platí omezení hromadných akcí, jako jsou večírky, bez sezení do 10 osob uvnitř, do 50 venku


- Venkovní sportovní a kulturní akce se omezují na 2000 diváků, vnitřní s více sektory na 1000 diváků

- Vnitřní sportovní a kulturní akce bez sektorů může navštívit 500 diváků

- V pátek některé školy dle Prymulova doporučení vyhlásily ředitelské volno

- Jinak do fungování škol zatím zasahovat nechce

 

Kompletní přehled opatření včetně pravidel pro kadeřnictví či sauny si můžete stáhnout zde:

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 23. září 2020 [pdf] 

 

 

Prymula rozdělil nová nařízení do dvou skupin. "Balíky se dělí do dvou kategorii. První opatření se týkají shromažďování. Musíme do určité míry omezit hromadné akce. Jsou skutečně problémem, kde dochází k přenosu nákazy," vysvětlil. Opatření prý nenaruší běžný provoz divadel nebo kin.

 

Druhý z balíků se podle ministra týkají pravidel provozu služeb, jako jsou kadeřnictví, holičství a další. "Budou tam mít popsáno, jakým způsobem například provádět dezinfekci a jak se v některých provozovnách chovat," uvedl Prymula.

 

Opatření začnou platit už od čtvrtečního večera, potvrdil Prymula už v úterních Televizních novinách na TV Nova.

 

Prymula také přitvrdil v kritice takzvaného semaforu rizika nákazy, který v Česku funguje od srpna. Podle něj ztrácí smysl, protože během dvou týdnů bude celá země zbarvená červeně.

 

Ministerstvo zdravotnictví se v nejbližších dnech bude zabývat vakcínou, která se v Česku vyvíjí. "Výsledky klinické fáze jedna dorazily na ministerstvo zdravotnictví. Budu se jimi zabývat. Zadám tento materiál expertize odborníkům Vakcinologické společnosti. Budeme zjišťovat, zda tato vakcína postoupí do fáze dvě, která už vyžaduje samozřejmě dotaci. Zatím nevím, zda postoupí dále, anebo bude ukončena," řekl Prymula.

 

 

Prymula nevyloučil ani nouzový stav, pokud by se epidemiologickou situaci v Česku nedařilo zklidnit. Mluvil o horizontu týdne až dvou. Česko má přes 26 000 aktivních případů nákazy koronavirem. 

 

Laboratoře mají být v blízké době schopné testovat až 30 000 lidí denně. Nemocnice mají podle Prymuly dostatečné kapacity lůžek, zvýšit ho musí pouze Praha, kde je epidemiologická situace dlouhodobě nejhorší.

 

Podívejte se na záznam tiskové konference:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz