Tragédie v Kanadě

Muž převlečený za policistu postřílel za půl dne 16 lidí. Hnala ho žárlivost

Téma:

Útočník převlečený za policistu postřílel v sobotu a v neděli na několika místech v kanadské provincii Nové Skotsko během 12 hodin nejméně 16 lidí včetně jedné policistky. Strážci zákona ho vystopovali a je po smrti.

Tragédie se začala odehrávat v sobotu v noci místního času v přímořském městečku Portapique, kde muž v policejní uniformě vystřelil poprvé a zabil několik lidí v jednom domě a jeho okolí. Policisté ho později identifikovali jako 51letého zubního lékaře Gabriela Wortmana a varovala před ním veřejnost, uvedla místní média.

 

Důvody, proč se muž pro svou vražednou misi rozhodl, nebyl zprvu zřejmý. Následné vyšetřování ale ukázalo, že si svůj děsivý čin plánoval a připravoval se na něj. Podle informací, které v pondělí přinesl Toronto Sun, přitom měla zřejmě zemřít  jediná osoba.

 

Vůbec první zastřelenou se totiž stala Gabrielova bývalá partnerka. Motivem tak zřejmě byla žárlivost. Zastřelil rovněž jejího současného partnera. V plážovém městečku, kde začal řádit, vlastní Wortman dům. Ten zapálil a střílel po lidech, kteří vybíhali ven.

 

V zuřivém amoku pak střelec na několika místech zabil celkem nejméně šestnáct lidí včetně jedné zasahující policistky, dvojnásobné maminky s třiadvacetiletou praxí u policie. Podle místních médií byl cíleným útokem pouze ten první, další oběti si prý vybíral zcela náhodně.

 

Nakonec ho strážci zákona vystopovali po 12 hodinách od prvního výstřelu několik desítek kilometrů od hlavního města provincie Halifaxu. Muž zemřel, policie zatím nezveřejnila, za jakých okolností.

 

 

Počet obětí šíleného střelce nemusí být konečný vzhledem k tomu, že útočil po celé severní části provincie. Kromě policejní uniformy měl i vůz, který byl upravený tak, aby vypadal jako policejní. Z toho vyšetřovatelé usuzují, že se na své řádění připravoval. Právě uniforma a auto mu zajistily skvělé krytí, díky kterému půobil důveryhodně a řada lidí mu bez váhání otevřela dveře svých domovů.

 

Kromě vražd, které údajně střelec spáchal převážně v domech obětí, měl také několik stavení zapálit. Policie se obává, že v sutinách spálenišť by mohla ještě objevit další těla. Pachatel se tak zřejmě stal největším masovým vrahem v novodobých dějinách Kanady.

 

Čin šokoval širokou veřejnost i lidi, kteří Gabriela osobně znali, ať už jeho sousedy, nebo pacienty. Web The Chronicle Herald citoval několik z nich, ti pachatele popisovali jako milého a vždy ochotného pomoci, i když někteří připouštěli, že si hůře hledal přátele, na lidi působil nepřístupně a nevyvolával u všech sympatie.

Související témata:
mch, trm TN.cz