Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Díky transplantaci

Muž z Londýna se zbavil viru HIV! Vědci jsou o krok blíž léku

Testování přípravku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Britští lékaři oznámili, že zřejmě vyléčili muže nakaženého virem HIV. Pomohla mu transplantace kostní dřeně od vhodného dárce. Stalo se tak podruhé v historii.

Muž z Londýna podstoupil transplantaci kostní dřeně před třemi lety a před 18 měsíci přestal brát léky, které zpomalovaly nástup AIDS. Testy ukázaly, že už muž není nakažen HIV, navíc je proti viru zřejmě rezistentní. Běžně se příznaky po vysazení léků navrátí do několika týdnů.

 

"Nenašli jsme žádný virus, vůbec nic, co by naznačovalo jeho přítomnost v pacientově těle," uvedl pro BBC vedoucí studie Ravindra Gupta z londýnské univerzity. Muži, jehož jméno nebylo zveřejněno, byl diagnostikován virus HIV v roce 2003, v roce 2012 pak Hodgkinův lymfom.

 

Pacient podstoupil chemoterapii a poté transplantaci kostní dřeně od dárce, který měl proti viru imunitu. V současnosti nemá muž podle výsledků testů ani rakovinu, ani HIV. Podle odborníků nemůže být stejný postup použit u všech pacientů s HIV, mohl by ale vést k objevu léku.

 

 

Před mužem z Londýna byl podobným způsobem "vyléčen" tzv. berlínský pacient. Američan Timothy Ray trpěl HIV od roku 1995, v roce 2006 mu lékaři diagnostikovali leukémii. V následujících dvou letech podstoupil transplantaci kostní dřeně od dárce s imunitou vůči viru.

 

Brown přestal užívat léky ihned po první transplantaci, od té doby u něj lékaři virus HIV nezjistili. Mutaci, díky které jsou nositelé imunní vůči HIV, má asi jedno procento populace s původem v severní Evropě. Oba muži jsou lékaři označováni jako pacienti "v remisi", ne přímo za vyléčené.

epa TN.cz