Další sporty

Ragbyová hvězda čelí vážnému obvinění. Měl zatajit HIV a nakazit bývalého přítele

Ragbyová hvězda čelí vážnému obvinění. Měl zatajit HIV a nakazit bývalého přítele
Velšská ragbyová legenda Gareth Thomas (v bílém dresu) Zdroj: profimedia.cz

Bývalý kapitán velšského národního týmu i výběru British and Irish Lions, Gareth Thomas, čelí nepříjemnému obvinění. Jeho bývalý přítel tvrdí, že ragbyová hvězda utajila svůj zdravotní stav a vědomky ho nakazila virem HIV.

Ian Baum, který tvrdí, že byl se slavným ragbistou v partnerském vztahu mezi roky 2013 až 2016, žádá po svém bývalém přítelovi 150 tisíc liber (přes 4,3 milionu korun) za "fyzickou a psychickou újmu" způsobenou zatajením přítomnosti HIV viru v jeho těle a přenesením viru, píše britský deník BBC.

Podle soudního spisu Baum tvrdí, že před začátkem vztahu byl HIV negativní a neměl o zdravotním stavu Garetha Thomase ponětí, dokud nenašel tabletky na potlačení viru v těle. Následně se sám nechal otestovat a zjistil, že je HIV pozitivní.

Související obsah

​Thomas se mu omluvil a pár se rozhodl nadále pokračovat ve vztahu. Baum zároveň souhlasil s požadavkem ragbyové hvězdy, utajit jeho zdravotní status před veřejností. BBC informuje, že právní zástupci bývalého kapitána se k případu zatím nevyjádřili, ale má se za to, že Thomas tvrzení odmítá.

Dnes osmačtyřicetiletý Gareth Thomas, na ostrovech známý jako Alfie, odehrál mezi roky 1995-2007 v národním dresu 100 zápasů. V roce 2005 třikrát nastoupil i ve výběru nejlepších hráčů z Irska a Anglie. Po sportovní kariéře se stal známou televizní osobností, vedle účasti v reality show působil také jako sportovní analytik při ragbyových utkáních. V roce 2009 veřejně oznámil, že je sexuálně přitahován stejným pohlavím. Nákazu HIV virem přiznal v roce 2019. O rok později obdržel speciální ocenění St. David Award za boj proti HIV stigmatu. 

Vir HIV se přenáší krví, často nechráněným pohlavním stykem a může způsobit onemocnění AIDS, které zapříčiňuje postupné selhání imunitního systému. V roce 2020 bylo ve Velké Británie přes 106 000 nakažených osob.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události