Nákaza na postupu

Na 5. stupni systému PES je čtvrtina Česka, situace se zhoršuje! MAPA

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:58
8.12. 2020 16:43
Téma:

I když formálně zůstává Česko i nadále ve třetím stupni protiepidemického systému PES z pěti, data ministerstva zdravotnictví jasně ukazují, že na řadě míst republiky je reálná situace podstatně horší. Přibližně čtvrtina okresů je podle bodového skóre dokonce v pátém, nejhorším stupni.

Podle dat resortu zdravotnictví je na tom aktuálně úplně nejhůř okres Strakonice na jihu Čech, kde protiepidemický systém PES ukazuje hodnotu 84 bodů. Pátý, nejvážnější stupeň spojený s řadou tvrdých omezení, je přitom od 76 bodů výš.

 

Za Strakonicemi je západočeský Sokolov (83 bodů), severomoravský Jeseník (také 83), o dva body méně systém napočítal v okresech Děčín a Semily. Celkem je okresů v pátém stupni 20, tedy čtvrtina.

 

Index rizika podle systému PES - 8. prosince 2020

 

 

Naopak nejlepší situace už není v Praze (aktuálně 49 bodů), předstihly ji například okresy Třebíč (46 bodů) a České Budějovice (48). Tento okres navíc ilustruje, jak moc může být situace rozdílná v jednom kraji - zatímco v jihočeské metropoli a jejím okolí se situace matematicky přibližuje ke druhému stupni opatření, v už zmíněných nedalekých Strakonicích je naopak nejhorší z celé republiky.

 

 

Velká část Česka je podle dat ministerstva ve čtvrtém stupni z pěti, čemuž odpovídá i celorepublikové skóre systému PES, které je už dva dny na hodnotě 64 bodů. A třeba okresy Havlíčkův Brod nebo Karlovy Vary jsou na hodnotě 75 bodů, od pádu do nejhoršího stupně systému je tak dělí jediný bodík.

 

Stupně rizika podle systému PES:

 

 

I když už je Česko podle systému PES třetí den ve čtvrtém stupni opatření, vláda v pondělí rozhodla, že obchody se zatím znovu zavírat nebudou a nebudou se zpřísňovat ani další opatření. Ale na druhou stranu kabinet od středy zkrátil otvírací dobu restaurací z 22 na 20 hodin.

 

Připomeňte si, o čem vláda v pondělí rozhodla:

 

TN.cz