Domácí

Babiš: Rozvolňování není vůbec na stole, určitě musíme zpřísňovat

Premiér Andrej Babiš po středečním mimořádném jednání vlády uvedl, že je situace v souvislosti s koronavirem v Česku stále velmi špatná. Očekávaný pokles případů, který by umožnil rozvolnění opatření, se nedostavil. Vláda se sejde znovu ve čtvrtek, kdy by se mělo řešit zpřísňování opatření. Ministr školství Plaga již před koncem jednání avizoval, že se pro žáky nic od 1. února nemění.

Vláda měla ve středu jednat o nové podobě systému PES. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je situace nicméně stále velmi špatná. Koronavirus není na ústupu, k rozvolňování se vláda nechystá. Naopak bude ve čtvrtek řešit zpřísňování.


"Žádné rozvolňování není vůbec na stole, spíše budeme muset řešit opatření, která zvládnou pandemii lépe než doposud," řekl Babiš.

Premiér na tiskové konferenci, na které vystoupil sám, hovořil také o očkování a nedostatku vakcín. Podle něj se v Česku rozhodně nepřestalo očkovat. "Některé výroky Blatného nejsou akurátní, na ministerstvu to má těžké," reagoval Babiš na středeční zmatky ohledně vakcinace.

Vláda se shodla na převedení pěti miliard z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. "Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřim, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Před jednáním vlády se hovořilo o tom, že by i v nejvyšším stupni, ve kterém se Česká republika nachází, například mohli do škol nastoupit studenti závěrečných ročníků základních a středních škol. To ale před tiskovou konferencí vyvrátil ministr školství Robert Plaga (za ANO): "Vzhledem k epidemiologické situaci se v provozu škol od 1. února nic nemění."

Související obsah

Očekávalo se také, že se budou řešit například podmínky pro otevření lyžařských areálů. Návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na zprovoznění areálů byl na pondělním jednání vlády zamítnut, na středeční schůzi kabinetu hlasování o nich vůbec neproběhlo.

Reportáž z Televizních novin po večerním jednání vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz