Populární aplikace

Nad sociální sítí TikTok se smráká, Trump ji Američanům zakáže

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 1. 8. 2020
Téma:

Americký prezident Donald Trump během soboty zakáže populární sociální síť TikTok. Provozuje ji čínská společnost a dlouhou dobu panuje podezření, že ji komunistická vláda využívá ke špionáži Západu. Aplikace už několik týdnů nefunguje například v Indii.

Američané pravděpodobně už v sobotu ztratí přístup k populární sociální síti TikTok. Prezident Donald Trump ji považuje za nástroj čínských tajných služeb a hodlá ji na území USA zakázat.

 

"Jednoznačně na to mám pravomoci. Můžu to provést výkonným nařízením nebo nařízením ekonomické pohotovosti," prohlásil Trump podle portálu dailymail.co.uk.

 

Čínská společnost ByteDance, která aplikaci provozuje, jakékoliv vazby na Peking dlouhodobě popírá. V uplynulých dnech se mluvilo o tom, že TikTok by v Americe mohl zachránit Microsoft. Trump se však nechal slyšet, že převzetí sociální sítě technologickým gigantem vláda nedovolí.

 

 

"Politiku neřešíme, nenecháváme u nás žádné politiky inzerovat a nezastáváme žádnou ideologii. Naším jediným cílem je, aby aplikace žila pulzujícím životem," uvedl šéf TikToku Kevin Mayer.

 

Ani obranná stanoviska společnosti však Trumpa neobměkčily. Aplikace, na kterou lidé nahrávají videa s hudebním podkladem, už je několik týdnů zakázaná v Indii a kritice čelí také v evropských zemích.

TN.cz