POČASÍ

Lidi v hausbótu uvěznil spadlý strom, hasiči měli kvůli bouřkám napilno

Přívalové deště v Pardubickém kraji - 1
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Silné deště zasáhly i Pardubický kraj.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
4.8. 2020 8:33
Téma:

Ačkoli podle vyjádření hasičů byla pondělní noc výrazně klidnější než ta nedělní, prudké deště a bouřky si i tak vybraly svou daň. Hasiči vyráželi hned k několika vyvráceným stromům. Na středočeských Slapech dokonce spadlý strom uvěznil obyvatele hausbótu.

"Od půlnoci jsme měli pět událostí, kdy došlo pouze k pádům stromů, čerpat vodu jsme vůbec nebyli. Pády stromů byly dvakrát na Mladoboleslavsku, jednou na Mělnicku, jednou Praha-východ, jednou Praha-západ," popsala TN.cz mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

 

Právě popadané stromy byly nejčastějším důvodem výjezdu hasičů v průběhu pondělí. Kvůli pádu stromu na hausbót na Slapech museli vyjet do terénu i v úterý ráno.

 

 

Vyvrácený strom se zřítil přímo na molo, u kterého kotvila obytná loď. Osazenstvo hausbótu uvěznil uvnitř a na pomoc tak musely vyrazit záchranné složky.

 

Odklidit strom, který blokoval dveře hausbótu, se podařilo dobrovolné hasičské jednotce ještě před příjezdem té profesionální. Spadlý strom rozřezala a osazestvo domu na vodě tak osvobodila. Podle informací mluvčí hasičů se nikdo nezranil.

 

 

Napilno měli také královéhradečtí hasiči, kteří vyjížděli hned k několika pádům stromů a větví. V Lovčicích odstraňovali spadané větve z kolejiště, ve Staré Pace vyvrácený strom z elektrického a komunikačního vedení. Vyráželi také k několika dopravním nehodám. V Kostelci nad Orlicí se řidič zranil poté, co vyjel ze silnice a naboural do stromu.

 

S vrtochy počasí je třeba počítat i nadále. Až do středečních 18 hodin platí povodňová bdělost. "Vlivem předpokládaných srážek očekáváme vzestupy hladin vodních toků s možností dosažení 1. SPA, a to zejména na menších vodních tocích," varují meteorologové.

 

 

Výstraha před silným deštěm platí do úterního poledne. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu by déšť měl během dne pozvolna ustávat.

 

GALERIE: Extrémní počasí zaměstnalo hasiče

1
/
17
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Zásahy hasičů kvůli počasí v Pardubickém kraji - 4

 

Liberečtí hasiči vzpomínají na povodně, které kraj zasáhly před deseti lety:

 

TN.cz