Bouřlivé demonstrace

Obří protesty ochromily Barcelonu, do ulic vyšly statisíce lidí

Téma:

Katalánsko a především jeho metropoli Barcelonu naprosto ochromila generální stávka. Téměř půl milionu lidí vyšlo v pátek do ulic na protest proti verdiktu španělského soudu nad katalánskými politiky, kteří usilovali o odtržení od Španělska.

Po čtvrtečních násilných střetech se páteční Pochody svobody obešly bez incidentů, bohužel ne na dlouho. Podle aktuálních informací španělských médií čelila policie v centru Barcelony útoku několika demonstrantů.

 

Zapálené barikády, popelnice a střety s policií - tak vypadaly ulice Barcelony i v noci na pátek.

 

Ráno však do Katalánska přineslo možná trochu nečekaný klid. Protesty přerostly v plánovanou generální stávku a účastníci průvodů svobody se od nočního násilí v ulicích distancovali. Přesto však Barcelona ve večerních hodinách hlásí několik útoků proti policii.

 

"Chceme rozhodovat o naší budoucnosti - bez násilí. Chceme protestovat klidně. Ale musí se o nás vědět - nepřestaneme bojovat za naši nezávislost," říká zastánce nezávislosti Manuel Capdevilla.

 

Lidé se vydali do Barcelony ze všech koutů Katalánska - někteří údajně ušli i přes 50 kilometrů. Desetitisíce lidí tak zablokovaly několik hlavních tepen směřujících do metropole. Chrám Sagrada Familia, který obklopily stovky lidí, dokonce úřady úplně uzavřely.

 

Ve velkém se protestovalo v hlavní baště separatistů - Gironě - asi 100 kilometrů severně od Barcelony. Ve stotisícovém městě údajně vyšlo do ulic na 60 tisíc lidí.

 

Španělský premiér Pedro Sánchez už kvůli napětí v Katalánsku jednal s opozicí - jasně odsoudil násilí a chce údajně najít kompromis, s nímž budou souhlasit jak zastánci, tak odpůrci nezávislosti regionu.

 

Podle průzkumů je totiž přesně polovina obyvatel hospodářsky velmi bohatého regionu proti odtržení Katalánska od Španělska.

Související témata:
pez, Martina Nášelová TN.cz