Jedovatý návštěvník

Nebezpečné housenky v Česku! Jejich toxin může zabít i člověka

Téma:

Na Jižní Moravě se objevily jedovaté housenky nočního motýla bourovčíka. Jejich chloupky jsou toxické a mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, v krajním případě až smrtelné záchvaty. Navíc se lámou a přenášejí větrem.

Housenky se od začátku července masově šíří přes Německo, Belgii a Nizozemsko. Teď už se usazují i na jihu Moravy. Okusují hlavně listnaté stromy, člověka se silnou alergickou reakcí mohou dokonce i zabít.

 

Chloupky housenky totiž obsahují velmi silný žahavý toxin. Při dotyku se odlomí, podráždí kůži a mohou se dostat až do dýchacích cest.

 

Člověk má pak astmatické potíže, v krajním případě se kvůli otoku může i udusit. Kromě bourovčíka ničí dubové lesy na jižní Moravě ještě housenky bekyně velkohlavé. Objevují se hlavně na Hodonínsku nebo Znojemsku a mají podobně nebezpečné žahavé chloupky.

 

 

Lidé by na tyto housenky vůbec neměli sahat, pokud je to nutné pak jedině v ochranných rukavicích. Napadají i ovocné stromy a zahrádkáři mohou použít univerzální postřik proti škůdcům, který je na housenky velmi účinný.

Josef Svoboda, pan TN.cz