Shánění informací

Nejen televize a web. Češi loví zprávy o pandemii i jinde, ukázal průzkum

Koronavir - hacker
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 18. 5. 2020
Téma:

Celý svět už řadu týdnů řeší pandemii koronaviru. Hledání informací o zákeřné nemoci je důležité i pro Čechy. Průzkum ukazuje, že zprávy o viru sháníme na různých místech. Nejen v médiích, ale třeba na sociálních sítích. Ty jsou doménou především žen.

Průzkum agentury Native PR mezi 550 respondenty ve věku od 18 do 65 let ukazuje, že i když role médií je v současné době zásadní, Češi se nespoléhají zdaleka jen na televizi, zpravodajské portály nebo rozhlas.

 

"Sociální sítě jsou třetím nejdůležitějším zdrojem informací o koronaviru. Sleduje je 39 % Čechů. Vede mezi nimi facebook, který je pro 15 % dotázaných dokonce klíčovým informačním zdrojem," píší autoři průzkumu. 

 

Přesto stále dominuje televizní a internetové zpravodajství. "Ve sledování zpráv vede jednoznačně televize a online servery. Je to dáno omezením pohybu, kdy čas strávený doma Češi vyplňují právě sledováním zpráv a internetu. Zároveň si nemožnost osobního setkávání kompenzují zvýšenou aktivitou na sociálních sítích, kde nejen získávají informace, ale jsou i sami aktivnější,“ uvádí Lucie Pech z Native PR.

 

Na facebooku přitom mnohem víc "šmejdí" ženy - informace tu hledají dvakrát častěji než muži. "Ženy jsou na sociálních sítích obecně aktivnější. Jsou komunikativnější, mají větší potřebu vzájemného kontaktu a v neposlední řadě si zde vyměňují zkušenosti třeba ohledně péče o děti,“ vysvětluje Lucie Pech. Zprávy na facebooku vyhledávají především mladí ve věkové skupině 25 až 34 let.

 

 

Češi podle průzkumu na Facebooku také sami zvýšili svou aktivitu, aktivnějších je 14 % respondentů. Část z nich vstoupila do různých skupin, jejichž cílem je v současné situaci pomáhat ostatním. Také se tu organizují dobrovolníci.

 

Přínos facebooku ocenili Češi průměrnou známkou 2,6. Na prvním místě se umístila televize s hodnocením 2,3. Druhé místo sdílí internetové servery s rozhlasem se shodnou známkou 2,4.

TN.cz