zdravotní problémy

Desítky případů sraženin! Německo zavádí opatření kvůli AstraZenece

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 31. 3. 2021 12:27
30.3. 2021 16:58
Téma:

Německá kanceléřka Angela Merkelová v úterý oznámila, že dá na doporučení očkovací komise a vakcínu AstraZeneca nebudou v zemi běžně používat lidé mladší 60 let. Německé úřady hlásí desítky případů krevních sraženin, kancléřka kvůli tomu večer jednala s ministrem zdravotnictví a zemskými premiéry. Je možné, že toto opatření nebude poslední.

Kancléřka Angela Merkelová se v úterý sešla s německým ministrem zdravotnictví Jehnsem Spahnem a zemskými premiéry. Důvodem bylo problematické očkování vakcínou AstraZeneca. 

 

Berín v úterý oznámil, že vakcínou nebude očkovat lidi mladší 60 let, některé německé kliniky odmítly očkovat ženy pod 55 let. Vycházely přitom ze zprávy Stálé komise pro očkování (STIKO), která změnila věkové doporučení. 

 

Anketa

Mělo by se podle vás zakázat očkování AstraZenekou v ČR?

Hlasovalo 2338 lidí.

"Tento krok byl z pohledu Charité nezbytný, neboť se mezitím v Německu vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy,“ vysvětlila postup jedné z berlínských klinik mluvčí Manuela Zinglová.

 

A kancléřka Angela Merkelová se rozhodla stejně. Večer na tiskovém brífinku oznámila, že Německo bude respektovat doporučení očkovací komise neočkovat AstraZenekou osoby mladší 60 let. Nejde vyloženě o zákaz, lidé po konzultaci mohou o vakcínu požádat. Dostanou ji ale pouze na vlastní riziko. 

 

O problémech souvisejících s očkováním vakcínou firmy AstraZeneca informovala i agentura AP s tím, že německý Institut Paula Ehrlicha, zodpovědný za schvalování a kontrolu očkovacích látek, jí v pondělí poskytnul údaje o zdravotních komplikacích. Podle zprávy úřadu už se v zemi po vakcinaci objevilo nejméně 21 případů krevních sraženin, sedm pacientů přitom zemřelo.

 

 

Celkově šlo o 19 žen ve věku 20 až 63 let a dva muže ve věku 36 a 57 let. Institut uvedl, že ze všech hlášených případů do 25. března se jich 12 týkalo abnormálně nízké hladiny krevních destiček v krvi pacienta. 

 

Lékař z Charité Leif Erik Sander uvedl, že ví dokonce o 31 případech žilní trombózy z celkového počtu 2,7 milionu lidí naočkovaných vakcínou společnosti. "Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace,“ upozornil.

 

Evropská léková agentura (EMA) vakcínu už přezkoumala a označila za bezpečnou. Zároveň ale přiznala, že její možné spojení s krevními sraženinami nelze vyloučit definitivně. Přínosy však podle ní nad riziky převažují. Vědci se na látku podruhé zaměřili poté, co téměř 20 evropských zemí očkování zastavilo. Po zveřejnění zprávy se země postupně k vakcinaci AstraZenecou začaly vracet. 

 

Více v reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz