nebezpečná nemoc

Nový zmutovaný virus chřipky! Vakcína ho nezastaví, bojí se vědci

Chřipka
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj
Ilustrační foto
Téma:

Testy Světové zdravotnické organizace potvrdily, že chřipkový virus H3N2 zmutoval. Vědci se obávají, že vakcíny jsou proti tomuto kmenu viru neúčinné.

Nový zmutovaný kmen chřipky možná očkování nezastaví, jeho mutaci potvrdila profesorka Kanta Subbaraová ze Světové zdravotnické organizace. "Nevíme, jak moc tyto molekulární změny ovlivňují účinnost vakcíny," řekla. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

 

Účinnost vakcíny byla podle ní už tak v posledních pěti letech špatná. "Viru H3N2 se opravdu obáváme, protože postihuje děti a starší lidi," uvedla Subbaraová. Vůči viru H1N1 starší lidé nejsou tolik zranitelní, protože podobným virem byli pravděpodobně infikováni už dříve.

 

 

Zpráva o novém zmutovaném viru, který je potenciálně imunní vůči vakcíně, přišla na vrcholu chřipkové sezóny v Austrálii. Během letošní smrtící epidemie přišlo o život už 228 Australanů a dalších 120 tisíc bylo nakaženo, uvedla australská televize Nine News. Mezi oběťmi je i dvouletý chlapeček, který zemřel i přesto, že ho rodiče nechali proti chřipce očkovat.

Lidé zapomínají na očkování. Nemoce se mohou šířit dál. Reportáž:

 

sei TN.cz