Protest proti reformě

Česká Wikipedie nebude fungovat celý den! Takhle se to dá obejít

Téma:

Česká verze Wikipedie nebude celý čtvrtek fungovat. Editoři tak bojují proti připravované směrnici EU o autorském právu. V prohlášení vyzývají uživatele, aby kontaktovali své europoslance a ti tak nepodpořili reformu.

Pokud zrovna zítra odevdáváte nějaký referát, nebo jste si chtěli jen ověřit nějakou informaci, máte velkou smůlu. Česká verze Wikipedie totiž nebude ve čtvrtek celý den fungovat. Editoři tak chtějí bojovat proti připravované evropské směrnici o autorském právu.

 

"Toto je naše poslední šance: Pomozte nám ovlivnit podobu autorského práva v Evropské unii," objeví se na černém pozadí, když se pokusíte načíst nějakou stránku Wikipedie. Zároveň autoři vyzývají, aby čtenáři kontaktovali europoslance, kteří budou jednat příští týden.

 

Editoři Wikipedie nesouhlasí především s článkem 11 připravované směrnice, který upravuje práva na citace. Zatímco v současnosti mohou autoři webových stránek citovat i delší úryvky z cizího díla, nově by tak mohli dělat jen u "velmi krátkých".

 

 

Pokud by chtěl provozovatel citovat delší text, musel by si zakoupit licenci od majitele autorských práv. Autoři by tak měli dostat zaplaceno i od vyhledávačů, sociálních sítí nebo agregátorů, které nabízí články z různých webů. Nová pravidla se netýkají jednotlivců, pokud nebude obsah určen pro komerční účely.

 

 

 

Kritiku si vyslouil také článek 13, podle kterého by provozovatelé platforem měli zjišťovat, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Nyní funguje spíše zpětná ochrana, kdy držitelé autorských práv jejich porušení nahlašují provozovatelům.

 

"Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí web i Wikipedii," píše se na stránkách.

 

Pro ty, kteří by ale skutečně nutně potřebovali Wikipedii použít, je internetová encyklopedie přístupná přes mobilní aplikaci, lze také využít jedné z jazykových alternativ, které se stávka netýká.

epa TN.cz