Schválené opatření

Odklad placení nájmů kvůli Covid-19 je zrádný, říká právník. Vysvětlil proč

Sociální bydlení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
26.4. 2020 5:45
Téma:

Poslanci ve středu definitivně schválili návrh, který chrání nájemníky před tím, aby neskončili v současné době na ulici jen proto, že se dostali do těžké situace a nemají na zaplacení nájmu. Právník ovšem varuje, že to není tak jednoduché.

"Sněmovna schválila, že nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud budou mít do konce července problém s úhradou nájemného v důsledku koronaviru. Netýká se služeb. Dlužné nájemné musí zaplatit do konce roku. Cílem není odpustit nájemné, ale chránit nejohroženější vrstvy," radovala se ve středu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

 

Jenže advokát Lukáš Michna varuje, že celá problemaika je složitější a opatření má úskalí. Podle něj rozhodně nejde o odklad placení nájemného.

 

"Schválený návrh zákona nestanoví, že nájemce není povinen platit nájemné (dokonce, ani když je skutečně zasažen omezeními plynoucími z mimořádných opatření). Naopak, nájemce je povinen platit nájemné pořád, pravidelně a v souladu s nájemní smlouvou," tvrdí Michna, který se touto oblastí práva zabývá.

 

 

Snaha lidí finančně si ulevit v nouzovém stavu neplacením nájemného je podle podle něj zrádná. "Uvádím zejména povinnost nájemce platit úroky z prodlení z dlužného nájemného a mé oblíbené zadržovací právo pronajímatele k věcem nájemce. Pronajímateli zůstává zachováno i oprávnění jednostranně ukončit nájem z jiných důvodů, pronajímatel se dokonce může se svým nárokem na zaplacení dlužného nájemného obrátit na soud," varuje Michna.

TN.cz