Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nová funkce

Odměna pro bývalé ministry! Ťok s Novákovou míří do diplomacie

Marta Nováková, Dan Ťok
Zdroj: Profimedia
Bývalí ministři Dan Ťok a Marta Nováková

Hned tři politici za hnutí ANO mají zamířit do diplomacie. Jde o ministry a primátorku, kteří nedávno skončili ve svých funkcích - jmenovitě o Adrianu Krnáčovou, Dana Ťoka a Martu Novákovou. Informoval o tom portál časopisu Respekt.

Někdejší primátorka Prahy a členka hnutí ANO Adriana Krnáčová by se měla stát novou velvyslankyní v Řecku. O post ambasadorů mají podle informací Respektu zájem také bývalý ministr dopravy Dan Ťok a nedávno odvolaná šéfka rezortu průmyslu a obchodu Marta Nováková, oba rovněž za ANO.

 

O ambasádě v Řecku se ve vztahu ke Krnáčové mluvilo už loni na podzim. V tu dobu totiž skončila v čele hlavního města. Proč diplomacie a proč konkrétně Řecko, někdejší šéfka české pobočky Transparency International nikdy veřejně neobjasnila, napsal portál.

 

Ministr dopravy Dan Ťok odešel z funkce letos v dubnu. Spekuluje se o tom, že by se měl stát příštím velvyslancem v Indonésii. Tomu současnému končí mandát letos na podzim.

 

 

"Tak daleko, že bych si vybíral region, opravdu nejsme," reagoval exministr Ťok na dotaz Respektu, jestli by rád nahradil velvyslance v Indonésii. O případné nabídce by však dle svých slov velmi vážně uvažoval. Teď si chce údajně ale hlavně odpočinout.

 

V dubnu skončila na ministerstvu průmyslu Marta Nováková. Místo v diplomacii jí měl údajně nabízet premiér Andrej Babiš už tehdy. "Premiér mi řekl, že proti mně nic nemá a ať si řeknu, co chci dělat. Třeba kdybych chtěla do diplomacie, že mě v tom podpoří. Řekla jsem, proč ne, tak diplomacie," sdělila portálu exministryně Nováková.

 

 

Premiér však Novákové prý žádné konkrétní místo nenabízel. Ona sama žádnou přesnou představu nemá. "Jsou to ale předčasné otázky, zatím nemám žádnou konkrétní nabídku,” dodala.

 

Ke jmenování velvyslance je potřeba návrh ministra zahraničí. Souhlasit musí také premiér a prezident. Výběr však probíhá neveřejně, Tomáš Petříček tak pouze potvrdil, že v těchto týdnech budou potvrzovat změny na pozicích velvyslanců.

pan TN.cz