ANKETA Návrh zákona

ODS chce řidičům povolit až 0,5 promile! Co si o nápadu myslíte?

Téma:

Téma alkoholu za volantem se opět dostalo na pořad dne. Postarali se o to občanští demokraté, kteří budou usilovat o uzákonění tolerance určité hladiny v krvi. Podle jejich návrhu by řidiči mohli mít až půl promile.

ODS argumentuje především tím, že jinde v Evropě podobná tolerance je. "Dokonce když se podíváme na statistiky, tak v zemích, které povolují nějaký alkohol za volantem, je mnohem menší množství smrtelných dopravních nehod, než v České republice," vysvětluje předseda druhé nejsilnější strany Petr Fiala.

 

Prosadit návrh ale nebude mít ODS jednoduché. Další strany v Poslanecké sněmovně se totiž obávají, že by se zvýšila nehodovost. Proti by tak zřejmě bylo vládní hnutí ANO i sociální demokraté. Tolerovat alkohol za volantem nechtějí ani komunisté, TOP09 nebo Starostové a nezávislí.

 

Anketa

Jste pro zavedení tolerance alkoholu u řidičů?

Hlasovalo 26744 lidí.

 

Nulová tolerance alkoholu u řidičů jako u nás je v zahraničí spíše výjimečná. Ve většině zemí můžete usednout za volant s až půl promile alkoholu v krvi. Nejpřísnější podmínky platí pro řidiče ve východní Evropě. Při dechové zkoušce nesmějí mít ani setinu promile řidiči například v Rumunsku, Maďarsku nebo Estonsku.

 

Nejčastěji se v Evropě potkáme s tolerancí 0,5 promile. Platí zhruba ve dvaceti státech. Velmi se ale liší sankce, které řidičům hrozí za jeho překročení.

 

 

Pokud nadýcháte více například ve Švýcarsku, mohou vám tamní úřady zakázat na nějakou dobu vjezd do země. Ve Španělsku zase hrozí až čtyři měsíce veřejně prospěšných prací.

 

Některé země zase netolerují alkohol u lidí s čerstvým řidičákem a u mladých řidičů. Taková opatření platí třeba v Lichtenštejnsku nebo Německu.

 

Mapa tolerance alkoholu za volantem v Evropě:

 

"Naprostou výjimkou je Velká Británie a Irsko, kde je to do 0,8 promile. Nicméně ale musíme zase brát v potaz, že tam je pokuta za překročení této hranice sto padesát tisíc korun," vysvětluje tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

pan, Šimon Pilek TN.cz