zpřísnění opatření

ON-LINE: V ČR začal nový nouzový stav. Policie a armáda hlídají omezení pohybu

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 14:44
1.3. 2021 8:16
Téma:

Po roce s koronavirem se v Česku od 1. března výrazně zpřísnila některá bezpečnostní opatření. Zejména se to týká pravidel pro cestování v rámci republiky, lidé se mohou až na výjimky pohybovat jen v rámci svého okresu. Na dodržování omezení pohybu a dalších opatření dohlíží policisté, vojáci i celníci.

Situace v Česku v souvislosti s koronavirem je stále velmi nepříznivá, vláda Andreje Babiše (ANO) proto přistoupila ke zpřísnění opatření. Od 1. března se v republice výrazně omezuje zejména volný pohyb. Například na nákup mohou lidé jen v rámci svého okresu.

 

Cestovat mimo okres bydliště je možné pouze ve výjimečných případech, lidé u sebe musí mít potřebné dokumenty k potvrzení účelu cesty. Jednou ze základních výjimek je například cesta za prací.

 

Na dodržování opatření bude dohlížet 30 tisíc vojáků, policistů a celníků. První dny budou kontroly benevolentnější, bude-li to ale nutné, budou policisté podle policejního náměstka Martina Vondráška rozdávat pokuty.

 

On-line reportáž

ON-LINE: V Česku začala platit přísnější bezpečnostní opatření

18:40

Lidé v nouzi dostanou respirátory

18:15

Vláda rozhodla o nasazení 5 tisíc vojáků a 300 celníků

17:30

Babiš jednal se sportovními svazy

 

V rámci boje s koronavirem by měla vláda v pondělí projednat povinné testování ve firmách, společnosti s více než 250 zaměstnanci by musely povinně testovat pracovníky na covid-19.

 

 

Od 1. března stát samotestování v podnicích kompenzuje. "Od pondělí kompenzujeme samotestování v podnicích. Jedeme na plný plyn, celý víkend připravujeme se speciálním týmem logistiku, call centrum, metodiku pro firmy. Zapojujeme tisíce podniků z průmyslu, energetiky a dalších odvětví, výbornou práci odvádí svazy a profesní spolky," zveřejnil místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO).

 

Kromě testování začala v pondělí také registrace k očkování pro lidi starší 70 let. Přihlášení probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému.

 

 

V Česku už se potvrdilo přes 1,2 milionu případů nákazy koronavirem, přes milion lidí už se vyléčilo. V souvislosti s koronavirem zemřelo přes 20 tisíc lidí.

TN.cz