Koronavirus

Česko se uzavřelo! Manuál, kam se může, cestovní formuláře UVNITŘ

Česko se uzavřelo! Manuál, kam se může, cestovní formuláře UVNITŘ
Zdroj: TV Nova

Od pondělí se výrazně zpřísnila pravidla pro cestování v rámci České republiky. Lidé se mohou pohybovat pouze v rámci svého okresu, cesty mimo něj jsou povolené pouze ve výjimečných případech, které musí Češi navíc písemně potvrdit.

Do práce, k lékaři a na úřady kamkoliv, na nákup pouze v rámci svého okresu a na procházku jen na území obce. Právě taková pravidla platí v Česku od 1. března. Kvůli zhoršující se situaci v zemi vláda Andreje Babiše (ANO) zpřísnila na tři týdny opatření, ve snaze zabránit šíření koronaviru.

Vláda i opozice zhodnotili současná opatření. Podívejte se na video:


Cestovat mimo okres bydliště je možné pouze ve výjimečných případech, které určila vláda. Lidé však musí mít u sebe dokumenty, které důvod jejich cesty potvrdí. Jednou z výjimek je například cesta do zaměstnání.

Související obsah


V takovém případě musí mít pracovník potvrzení od zaměstnavatele. V jiných případech jako je cesta k lékaři nebo na pohřeb, musí mít dotyční při opuštění okresu vyplněné čestné prohlášení.


Potřebné dokumenty si můžete stáhnout zde:

Formulář pro cesty mimo okres

Typ souboru: pdf

Potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce

Typ souboru: pdf

Čestné prohlášení

Typ souboru: pdf

Jaké dokumenty potřebujete na cestování mezi okresy? Podívejte se na reportáž TV Nova:


Pokud si však nejste jistí, kde jsou hranice jednotlivých okresů a kam tudíž můžete bez dokumentů vyrazit, nemusíte si zoufat. Podrobné mapy všech okresů v České republice naleznete v tomto článku.


Zatímco na nákup mohou Češi vyrazit kdekoliv po celém okresu svého bydliště, na procházku nebo za sportem mohou jen na území obce. Obyvatelé velkých měst tak mají k dispozici rozhlehlé území, naproti tomu lidé na vesnicích si budou muset dávat velký pozor, kam až mohou zajít.

Související obsah


Kde přesně končí a začíná hranice jednotlivé obce, totiž často není na první pohled zřejmé. Kde se můžete procházet, zjistíte zde. Zavedené opatření však vyvolává řadu dalších otázek. Přehled těch nejčastějších společně s odpověďmi k cestování po České republice najdete v tomto článku.

Vláda zakázala cestování mezi okresy. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz