komunistický poslanec

Ondráček měl ve vysokoškolské práci opisovat! Zůstávám v klidu, vzkázal

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 9.10. 2019 20:41

Hned dvěma ministrům vlády Andreje Babiše (ANO) zlomilo v minulém roce vaz údajné opisování v jejich závěrečných vysokoškolských pracích. Podle Mladé fronty Dnes má podobný problém také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten ve své dizertační práci údajně přebíral celé pasáže z bakalářských a diplomových prací jiných studentů, aniž by je citoval a uváděl jako zdroj. Na nařčení už reagoval také samotný poslanec. Prohlásil, že zůstává v klidu a řeší další právní kroky na svou obranu.

Poslanec Zdeněk Ondráček získal v roce 2011 doktorát na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ve své dizertační práci "Násilí jako sociálně patologický jev v rodině" měl ale údajně opisovat, informoval deník Mladá fronta Dnes

 

Ondráček má v textu hojně citovat odborné publikace a analýzy. Přebírané pasáže pak označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou. Mezi nimi však podle deníku používá celé odstavce doslovně opsané z jiných studentských prací, případně pouze lehce pozmění slovosled, vymění či přidá slovo.

 

Ty už však nijak neoznačuje ani necituje. O jejich použití se neměl zmínit ani v seznamu použitých zdrojů a texty tak vydává za své. "Rodina určuje sociální statut dítěte, je rozhodující, pokud jde o jeho sociální prestiž a sociální sebeuvědomění. Prostřednictvím rodiny si také dítě uvědomuje své místo a svou roli ve společnosti. Rodina, sociální vztahy v ní a způsob výchovy budou pro dítě zázemím, ze kterého bude vycházet, až si založí svou vlastní rodinu,“ píše podle deníku například Michaela Žerovnická v diplomové práci Dítě v neúplné rodině, kterou obhájila na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci šest let před poslancem Ondráčkem.

 

 

Úplně stejné věty se měly objevit také v dizertační práci komunistického poslance. "Myslel jsem, že budu obviněn z pedofilie, znásilnění či cizoložství a vyřádí se na mně zásahovka, ale zatím je to jen opozicí oblíbené plagiátorství. Tím mi vyhrožují už přes 3 roky," napsal Ondráček na facebooku. "Věřte, že zatím zůstávám v klidu a řeším další právní kroky na svoji obranu. Posiluji také ochranu svých blízkých. I s novým pojetím demokracie je potřeba bojovat právními prostředky," dodal komunistický poslanec.

 

 

Univerzita údajně po odevzdání nic podezřelého neobjevila. "Kontrola práce proběhla v systému Theses v předchozích letech, v té době neodhalila shodu s dalšími vloženými pracemi jiných autorů," řekla deníku mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Podle ní se bude univerzita novým zjištěním zabývat. Jasno by mohlo být do měsíce.

 

 

Podobné podezření se u politiků neobjevuje poprvé. Skončit ve funkci ministryně spravedlnosti musela v minulém roce kvůli údajnému opisování také Taťána Malá (ANO). Šlo o její diplomové práce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků.

 

Ve stejném roce rezignoval také ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), který čelil podezření, že se dopustil plagiátorství ve své bakalářské práci.

 

Připomeňte si rezignaci ministryně Taťány Malé v reportáži TV Nova:

TN.cz