ANKETA

Pieta na Pražském hradě: Svíčky za mrtvé dali do kelímků od piva

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 7:06
11.5. 2021 7:05
Téma:

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě rozhodl uctít památku obětí nemoci covid-19. Nápad zapálit 30 tisíc svíček za 30 tisíc obětí se ovšem stal terčem kritiky kvůli svému provedení. Zaměstnanci Hradu totiž svíčky vložili do plastových kelímků na pivo. Podle kritiků je to k mrtvým i jejich příbuzným nedůstojné.

Bílé svíčky v pondělí večer kompletně zaplnily III. nádvoří Pražského hradu, část II. a I. nádvoří. Jako první svíčku zapálil prezident Miloš Zeman, který pronesl, že za smrt některých obětí "odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a tím, že jsme podlehli pokušení předčasně rozvolňovat."

 

Zatímco samotný nápad uctít na Hradě památku obětí lidé přivítali, tak provedení celé akce se stalo terčem kritiky. Podle kritiků byly svíčky v plastových kelímcích na pivo velmi nedůstojné. 

 

"Viděl jsem tu hodně svíček. Nechci k tomu nic říkat. Z úcty k těm mrtvým," napsal například senátor Tomáš Czernin (TOP 09). 

 

 

"Chtěl jsem nějak vtipně okomentovat ty "pietní" pivní kelímky na Hradě, ale jen se stydím a je mi smutno," uvedl zase zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha.

 

 

"Je mi z toho spíš smutno, než abych se zamýšlel nad tím, kde udělali soudrozi chybu," uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Sdílel přitom fotografii na které je vidět, že plastové kelímky se zkroutily, když v nich byla hořící svíčka. 

 

 

Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka to ale bylo úmyslné. "Na části nádvoří to foukalo a někteří se snažili takto chránit svíčku, aby nezhasla," snažil se vysvětlil pomačkané kelímky.

 

Anketa

Jsou svíčky v plastových kelímcích dobrý nápad?

Hlasovalo 379 lidí.

 

Lidé v komentářích na sociálních sítích také zmiňují ekologickou stránku akce. Pokud totiž jeden plastový kelímek váží zhruba sedm gramů, tak na nádvoří bylo minimálně 210 kilogramů plastu. Nepočítají přitom plast, kterým byly obklopeny ještě samotné svíčky.

 

GALERIE: Pietní akt za oběti koronaviru na Pražském hradě

1
/
10
Zdroj: TV Nova
Pietní akce na Pražském hradě - 1

 

Celou akci přitom šlo provést pietně a bez zbytečného odpadu. Lidé v této souvislosti připomínají akci spolku Milion chvilek, který na Staroměstském náměstí křídou nakreslil tisíce křížků a lidé k nim poté chodili a zapalovali u nich sami svíčky. 

 

 

Podívejte se, jak proběhla akce na Pražském hradě:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz