Zahraničí

Covid pasy a očkování tu možná budeme mít už trvale, prohlásil Babiš

V portugalském Portu v sobotu pokračoval dvoudenní neformální summit Evropské rady, kterého se účastnil i premiér Andrej Babiš (ANO). Své spojence požádal o solidaritu v kauze Vrbětice, vyzval je k tomu, aby zvážili vyhoštění ruských diplomatů. Velkým tématem summitu bylo řešení pandemie koronaviru a hospodářská obnova.

Neformální setkání lídrů členských států Evropské unie odstartovalo v pátek. Při pracovní večeři se mimo jiné dostalo i na kauzu Vrbětice, která v současnosti otřásá Českem. Premiér Babiš při té příležitosti požádal své spojence, aby zvážili vyhoštění ruských diplomatů podobně, jako to udělala Česká republika.

"Tyhle akce jsou nepřijatelné. Musíme to brát tak, že vždycky, když je napaden jeden členský stát, je to vlastně napadení všech. Požádal jsem, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Reakce byly dobré, nás vystoupilo vícero premiérů včetně Angely Merkel, Emanuela Macrona, italského premiéra a dalších, kteří nás podpořili," prohlásil Babiš.

Celou tiskovou konferenci Andreje Babiše si poslechněte zde:

Související obsah

V sobotu setkání pokračovalo. Dopoledne se zástupci členských států měli zabývat otázkou hospodářského oživení Evropské unie po následcích pandemie. Během pracovního oběda se připojil prostřednictvím videokonference indický premiér Nárenda Módí, jehož země se v současné době nachází v kritické epidemické situaci.

"Nabídl jsem pomoc našich zdravotníků. ČR byla také jedním z iniciátorů obnovení rozhovorů o obchodní smlouvě mezi EU a Indií. Je to obrovský potenciál pro naše podnikatele, kteří tam podnikají," vyjádřil se premiér Babiš po summitu.

Lídři členských států v sobotu rovněž řešili otázku očkování proti covidu a digitální zelené certifikáty, tzv. covid pasy, které by měly usnadnit cestování po Evropské unii v době pandemie. "Budeme to řešit i příště a celkově o strategii očkování, protože to vypadá, že to může být trvalý jev v našem životě," prohlásil Babiš.

"Přijali jsme také deklaraci o sociální politice EU. Shodli jsme se na tom, že naším primárním cílem je zabezpečit maximální zaměstnanost. Aby lidé měli kvalitní práci a dobře placenou. Na to je potřeba podporovat pracovní místa, podpořit zaměstnavatele, hlavně v postcovidové době. Stále nevíme, které sektory se dostanou do původní kondice. Doufáme, že všechny," řekl premiér.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz